Home
05 Ocak 2023 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Borsa İstanbul çakıldı!


Borsa İstanbul'da günlük düşüş yüzde 7'yi aştı ve ikinci kez endeks bazlı devre kesici çalıştı.


Borsa İstanbul BIST 100 endeksindeki günlük düşüş yüzde 7’ye ulaştı ve iki kez devre kesici çalıştı.

Borsa İstanbul’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, ilk devre kesici saat 16.31 itibarıyla devreye girdi. 17.01’de endeksin açılmasının hemen ardından 17.09’da ikinci kez devre kesici çalıştı.

Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamada, pay piyasasında işlemlerin 18.01’de kapanış seansında tekrar başlatılacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Saat 17:09:16 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

İşlemler Pay Piyasasında saat 18:01’de kapanış seansı ile VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08’de yeniden başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır.”

RÜZGÂR TERSİNE DÖNDÜ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,59 artışla 5 bin 555,99 puandan başlamıştı. Öğlen saatlerine doğru rüzgâr tersine dönerken gün sonuna doğru düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla endeks 5 bin 317 puana kadar geriledi ve devre kesici çalıştı.

16.31’de devre kesen Borsa İstanbul’da işlemler 17.01’den itibaren kaldığı yerden devam etti. İşlemlerin yeniden başlamasının ardından 8 dakika içerisinde ikinci devre kesici çalıştı. BIST 100 endeksindeki kayıpların yüzde 7’yi aşmasıyla birlikte Borsa İstanbul ikinci kez devre kesti.

‘SEÇİM AÇIKLAMALARI ETKİLİ OLDU’

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru derinleşen satış baskısına ilişkin Sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan bir aracı kurumun strateji uzmanı BIST 100’ün gün boyunca satış ağırlıklı seyrettiğini, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçime ilişkin yaptığı açıklamaların düşüşleri hızlandırdığını kaydetti.

Arka planda başka bir durum gözlemlemediğini kaydeden uzman, piyasadaki soluksuz yükseliş sonrası durumu normal karşıladığını, ek geri çekilmelerin olası olduğunu kaydetti.

‘BELİRSİZLİKLER İLE PANİK SATIŞI’

Bir başka aracı kurumun araştırma direktörü ise satışların hangi gerekçeden kaynaklandığını açıklamanın zor olduğunu, piyasaya son dönemlerde giren görece daha tecrübesiz yatırımcıların panik satışlarının etkisi olabileceğini söyledi.

Seçim ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınmasına ilişkin bir dizi belirsizliğin de satışlara neden olmuş olabileceğini değerlendiren piyasa uzmanı, BIST 100’de 5 bin puanlara kadar geri çekilme olabileceğini dile getirdi.

Düşük faiz, yüksek enflasyon ortamında bir değişiklik olmadığını kaydeden uzman toparlanmanın olabileceğii fakat BIST 100’de 6 bin puan seviyesini görmenin zor olduğunu söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elektrikte ‘örtülü zam’ iddiası Sedat Peker iyileşir iyileşmez 4 bomba tweet attı, seçim günü ne olacağını açıkladı! 30 milyona mal olan 2 yıllık hastanenin gider boruları tıkandı! 2,5 milyona yakın yeni icra ve iflas dosyası açıldı!