Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Temmuz 2019 ( 81 izlenme )
Reklamlar

Bugün itibarıyla Türkiye dünyada ilk ve tek ülke oldu


Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine ait ilk parçaların Ankara'ya getirilmesi dünyada büyük yankı uyandırırken, Türkiye dünyada bu sisteme sahip dördüncü ülke oldu. Öte yandan Türkiye, topraklarında hem Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemi hem de Rus yapımı S-400'leri barındıran ilk ülke oldu.Rus savunma sanayi şirketi Almaz Antey’in geliştirdiği sistem 2007’den bu yana Rusya’da kullanılıyordu.

Rusya’nın ardından S-400’leri Çin ve Belarus kullanmaya başladı. Türkiye ise bu ülkelerin ardından dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak nitelendirilen S-400’lere sahip olan dördüncü ülke oldu. Ayrıca Türkiye, S-400’lere sahip ilk NATO ülkesi…

Moskova ile S-400 için anlaşma imzalayan diğer ülkeler ise Suudi Arabistan ile Hindistan.

S-400 hava savunma sistemi insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre. S-400’ler her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Türkiye, topraklarında hem Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemi, hem de Rus yapımı S-400’lere sahip ilk ülke oldu.

Patriot hava savunma sistemi

Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde NATO kapsamında İspanya’ya ait Patriot Birliği bulunuyor. İspanya Ordusu’na bağlı 74’üncü Uçaksavar Topçu Alayı, İncirlik’te konuşlu durumda…

Madrid Yönetimi, Türkiye’nin hava savunması için Adana'ya konuşlandırılan Patriot füze savunma sisteminin süresini haziran ayı başında 2019 sonuna dek uzatmıştı.

S-400 hava savunma sistemi

https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-bugun-itibariyla-turkiye-dunyada-ilk-ve-tek-ulke-oldu-5227029/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Ne zaman FETÖ'ye dokunsak AKP'liler durduruyor" Şırnak Cizre'de neler oluyor? Şırnak Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Küni,"Cizre'de hastaneler dolu, en az 200 ev karantinada" İşsiz genç yaşamına son verdi! "Lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı diye"