Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
06 Ocak 2019 ( 30 izlenme )
Reklamlar

Bütün KİT kârları seçime!

Merkez Bankası kârının Hazine’ye transferini öne çıkaran hükümet, KİT’ler için de aynı adımı attı.


Seçim öncesi Hazine’nin nakit sıkışıklığına çözüm arayan hükümet, Merkez Bankası’nın 20 milyar TL’lik kârının transferini öne aldıktan sonra bir adım daha attı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğle, kamuya ait şirketlerin kârının da ocak-şubty aylarında Hazine’ye aktarılmasının önü açıldı. 
‘Kâr payı avansı dağıtımı hakkında tebliğde değişiklik yapılamasına dair’ tebliğ ile şu düzenleme yapıldı:

“Sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarda yer alan kâr üzerinden, ilgili hesap döneminin bitiminden itibaren bir ay içinde yapılacak genel kurullarında alınacak karara göre kâr payı avansı dağıtabilirler. Bu durumda ödenecek kâr payı avansı, hesap dönemi sonu kârından 7’nci madde gereği indirimler yapılmak suretiyle hesaplanan tutarın yüzde doksanını geçemez.”

Bu tebliğ ile seçim öncesi kamuya ait şirketlerinin kâr transferinin seçim öncesine çekilmesinin önü açıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1192346/Butun_KiT_k_rlari_secime_.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni Şafak yazarından skandal yazı! "Seçimler kaldırılsın, merkezden atama yapılsın" İmamoğlu mitingde söz verdi: Siyasi yaşamım boyunca… 'Türk Telekom rezaletinin çok daha büyüğü yaşanabilir!' Bu akıl üniversitede rektör: "Demokrasi isteyen kafirdir, tevbe etmezse öldürülmelidir"