Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
01 Haziran 2018 ( 41 izlenme )
Reklamlar

Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın mimarı Doğan Erginbaş vefat etti

Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın mimarı Doğan Erginbaş 99 yaşında vefat etti. Erginbaş yarın Karacaahmet mezarlığında öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Doğan Erginbaş, 1944 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mimar olarak mezun oldu. Mezun olduğu yıl okulda kalıp asistan olan Doğan Erginbaş 1953 yılında doçentlik ünvanını aldı. 1962 yılında ise yine aynı üniversitede profesör oldu.

Doğan Erginbaş'ın mimarlık kariyerindeki en önemli dönüm noktası Çanakkale Şehitleri Anıtı projesi oldu. 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı ve Çanakkale Savaşı'nda ölenlere adana bir anıt projesine arkadaşı İsmail Utkular ile birlikte katıldı. Birincilik ödülü alan tasarımlarının inşaatına ancak 1954 yılında başlanabildi. Tam olarak tamamlanmadıysa da Çanakkale Şehitleri Anıtı 1960 yılında açıldı.

Doğan Erginbaş, Ömer Güney ve İsmail Utkular'la birlikte İstanbul Radyoevi binası da tasarladı.

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/mimar-dogan-erginbas-vefat-etti-2443497/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'l belediyeden seçime az süre kala dikkat çeken ihale! İzmir Marşı söyleyen gruba 1 Mayıs gözaltısı ! Ordu'da yolsuzluk haberi yapan TV kanalı kapatıldı! TSK: İki çatışmada 7 asker yaralandı! Zeytin Dalı operasyonunda 27. gün…