Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ağustos 2018 ( 219 izlenme )

Çavuşoğlu, USA Today'de yalvardı: NATO'nun güney muhafızıyız

Çavuşoğlu USA Today’e yazdığı yazısında, Türkiye’nin ABD’nin yaptırımlarına rağmen, kendini alçaltmak pahasına müttefik olmaya devam edeceğini belirtti.


Çavuşoğlu, ABD’de yayın yapan USA Today gazetesi için kaleme aldığı makalede, “Kendi ülkesinin hayati derecede ulusal çıkarlar paylaştığı bir müttefiki yabancılaştırmak, kendi kendini engellemektir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin iç politika gerekçeleriyle Türkiye’ye getirdiği ilave gümrük vergilerini eleştirerek, “Trump vergileri yükseltmek yerine diplomasiyi denemelidir.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Trump’ın NATO ülkelerinin savunma bütçelerini artırmasına yönelik isteklerinin hak verdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Fakat Türkiye’yi hedef alan yaptırımlar ve daha fazla yaptırım uygulayacağı yönündeki tehditler, halihazırda diğer birçok NATO müttefikinin önünde olan bir ülkeyi yabancılaştırıyor.” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN NATO’YA HİZMETLERİ

Türkiye’nin ABD’nin yaptırımları ve ekonomik hamlelerine rağmen, kendini alçaltmak pahasına müttefik olmaya devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, yazısında şu sözlere yer verdi:

“2006 yılında NATO, üye ülkelerin gayrisafi milli hasılalarının yüzde 2’sini savunmaya harcamalarını resmi olarak hedefledi. Bu hedefe yönelik adımları ne yazık ki sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ülke attı. Türkiye ise, bu hedef 2024 yılında ulaşmayı hedefledi ve bizim askeri harcamalarımız halihazırda NATO ilkeleri olan yüzde 20’nin üzerinde. Biz aynı zamanda en eski ve coğrafi olarak en stratejik konumdaki NATO müttefikiyiz ve en güçlü ikinci orduyla güney kanadının muhafızlığı yapıyoruz.”

Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, küresel tehditlere karşı ilişkilerin güçlenmesi gerekirken zayıfladığını belirtti.

Çavuşoğlu, IŞİD’e karşı önemli bir aşama katedildiğini belirterek, ilişkileri düzeltmek için IŞİD tehdidinin devam ettiği iddiasına sarıldı.

TÜRKİYE’DE YER ALAN AMERİKAN ÜSLERİ EN İYİ HİZMETİ SAĞLAMAKTADIR

Türk güvenlik güçlerinin Suriye’de ABD ve Avrupa’yı korumak için önnemli hizmetlerde bulunduğunu ve ABD askerlerine ülkede büyük hizmetler sunduğunu belirten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Trump vergileri yükseltmek yerine diplomasiyi denemelidir. Türkiye, DEAŞ’a karşı ön saflarda savaşan Amerikalı askerlerin bulunduğu İncirlik Üssü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bunun sahadaki karşılığı çok kritiktir. Müttefik güçlere, bölgedeki diğer üslere göre saatler kazandıracak bir öneme sahiptir ve DEAŞ’a karşı mücadele çok önemli bir fark yaratacak etki yapmıştır.”

Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergilerinin Avrupa ve ABD’de de eleştirildiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, bu yaptırımların Türkiye ekonomisine etki etmeyi amaçladığını belirtti. Çavuşoğlu ayrıca bu vergilerin ABD-Avrupa ticari çıkarlarını da olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye’nin birçok önemli konuda farklı düşündüğünü, fakat aynı zamanda çok sayıda stratejik konuda da müttefik olduğuna dikkat çekerek, “Herkesin iyiliği için aramızdaki anlaşmazlıkları diplomasi ile ele almalıyız” değerlendirmesini yaptı.

http://gazetemanifesto.com/2018/cavusoglu-usa-todayde-yalvardi-natonun-guney-muhafiziyiz-199651/

Bunlar da İlginizi Çekebilir