Anasayfa
08 Mart 2018 ( 294 izlenme )
Reklamlar

CHP'den Atatürk teklifi

CHP, Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırasına, manevi kişiliğine alenen hakaret eden veya söven kimsenin beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için kanun teklifi verdi.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

“KAMUYA AÇIK MAHALLERDE İŞLENİRSE HÜKMOLUNACAK CEZA YARI ORANINDA ARTIRILACAK”

Teklife göre, Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırasına, manevi kişiliğine alenen hakaret eden veya söven kimse beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Söz konusu suçlar, toplu olarak, genel veya kamuya açık mahallerde, kitle iletişim araçları veya internet üzerinden işlenirse hükmolunacak ceza yarı oranında artırılacak.

Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına yapılan resim, heykel, büst ve abideleri ya da adını taşıyan levha, tabela, tablo ve benzeri unsurları, Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye üç yıldan on yıla kadar ağır hapis cezası verilecek.

Söz konusu suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılacak.

“CUMHURİYET SAVCILIKLARINCA ŞİKAYETE İHTİYAÇ OLMAKSIZIN SORUŞTURMA BAŞLATILACAK”

Söz konusu suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca şikayete ihtiyaç olmaksızın soruşturma başlatılacak.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret suçunun işlendiği iddiasıyla şikayeti üzerine Cumhuriyet savcılıklarınca soruşturma başlatılacak.

Teklifin gerekçesinde, Türk Milleti’nin milli ve manevi ortak değeri Mustafa Kemal Atatürk’e karşı haksızca yapılan saldırılara karşı korunmasını amaçlayan Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunundaki cezaların artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/chpdenataturkteklifih80194.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RTE kitlesine hitap ediyor 'Ne diyorlar domates, ne diyorlar patlıcan, ne diyorlar sivribiber, yahu düşünün 1 merminin fiyatı nedir düşünün !' Ankara'da esnaf ve yeğeni Yunus ekibi tarafından tekme tokat dövüldü! Son anketten 'açlık' çıktı! Merve Kavakçı'nın eniştesine de sürpriz görev!