Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
01 Aralık 2019 ( 51 izlenme )
Reklamlar

CHP: İktidar, İstanbul'a ihanete devam ediyor


İmara aykırı olması nedeniyle iptal edilen Maslak'taki gökdelen projesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca yeni plan dahilinde onaylandı. CHP ise "İktidar, İBB'yi devre dışı bırakarak İstanbul'a ihanete devam ediyor" dedi.


Hattat Holding’in imara aykırı olması nedeniyle iptal edilen Maslak’taki gökdelen projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni plan ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca onaylandı.

Karara tepki gösteren CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, “CHP olarak bu ayrıcalıklı ve hukuksuz plana itiraz edeceğiz, daha önce olduğu gibi hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Bakanlık, yargı kararlarına uymalı; planlama yetkisini derhal İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devretmelidir” dedi.

Yargı kararı hiçe sayıldı

İmar planları siluete takıldığı için İBB Meclisi’nden defalarca dönen, mahkeme kararları ile planları iptal edilen ve mühürlenerek yarım kalan gökdelen projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, mahkeme kararlarını tanımayarak projeye ilişkin küçük ve büyük ölçekli yeni imar planları hazırladı. Yargı kararları hiçe sayılarak hazırlanan yeni imar planları, Cumhurbaşkanlığı 1 No’lu Kararnamesi kapsamında re’sen onaylandı ve askıya çıkarıldı.

"İktidar, İstanbul'a ihanet etmeye devam ediyor"

CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İBB’yi devre dışı bıraktığını ve kent suçu işlediğini kaydetti.

Kurul, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bakanlığın bu kararı, ‘dikey mimariden yatay mimariye geçiyoruz’ sözlerinin halkı kandırmaktan öte bir şey olmadığını, bu dikey ve yoğun yapılaşmayla İstanbul’a ihaneti sürdürdüklerini açıkça ortaya koyuyor. İktidar, İBB’yi devre dışı bırakarak İstanbul’a ihanet etmeye devam ediyor. Bu ayrıcalıklı ve hukuksuz plana itiraz edeceğiz, hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Bakanlık, yargı kararlarına uymalı; planlama yetkisini derhal kentin yerel temsilcilerine ve İBB’ye devretmelidir.

 

https://halktv.com.tr/gundem/chp-iktidar-istanbula-ihanete-devam-ediyor-411631h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şehir hastaneleri dolsun diye hastaların hayatı riske atılıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Türkiye’deki toplam vaka sayısı 141.475’e, vefat sayısı ise 3.894’e yükseldi! Bakan Fatih Dönmez test sonucu pozitif çıkan personel sayısını açıkladı! CHP’nin YSK temsilcisi ‘çaldılar’ iddiasına YSK kararıyla yanıt verdi!