Anasayfa1
18 Kasım 2019 ( 83 izlenme )
Reklamlar

CHP’li Aykut Erdoğdu, seçim olmayan yıllarda AKP'nin yardımları kıstığını belgelerle kanıtladı


CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu,  seçim olduğu yıllarda sosyal yardımlara ayrılan bütçenin arttığının görüldüğünü belirterek, “Bu durum bakanlık bütçesindeki yardımların, parti yardımı gibi dağıtıldığını ortaya koyuyor” dedi.


Bakanlığın söz konusu üç yıla ait hesapları incelendiğinde, sosyal yardımlar için seçim olmayan 2016’da 15 milyar 222 milyon ayrılmasına karşın 12 milyar 615 milyon TL’lik yardım yapıldığını bildirdi. “Yani bakanlık seçim olmayan yıl, sosyal yardım için ayrılan ödenekten 2 milyar 600 milyon TL kısmış” diyen Erdoğdu şöyle devam etti:

“Aynı bakanlık Cumhurbaşkanlığı sistemi için referandumun yapıldığı 2017’de sosyal yardımlar için ayrılan 13 milyar 635 milyonluk ödeneğin neredeyse tamamını harcamış. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018 yılında ise 14 milyar 977 milyon lira ayrılan sosyal yardım ödeneği yetmemiş ve 1 milyar 112 milyon TL ek ödenek alınmış. Bu da gösteriyor ki, Aile Bakanlığı bütçesindeki sosyal yardımlar, AKP’ye oy getirmek için kullanılmış. Daha açık ifadeyle, devletin bütçesinden çıkan sosyal yardımlar, parti yardımı gibi dağıtılmış,”

Bakanlığın sosyal yardım harcamalarını aylık olarak açıklaması halinde bu durumun daha net görüleceğini ifade eden Erdoğdu, “Bakanlık eskiden sosyal yardımları aylık olarak açıklıyordu. Ama bu durumu gizlemek için 2015’den bu yana harcamaları aylık olarak yayınlamıyor, sadece yıllık olarak yayımlıyor” diye konuştu.

https://halktv.com.tr/ekonomi/chpliaykuterdogdusecimolmayanyillardaakpninyardimlarikistig410170h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sedat Peker'den Veyis Ateş hakkında bomba iddia! Türk Lirası, Dolar karşısında mum gibi eriyor! Büyük tepki çekmişti, Savcılık harekete geçti! Hem de acil servisin önünde: Skandallar virüs gibi hız kesmiyor!