Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Aralık 2018 ( 251 izlenme )

CHP'li Gürsel Tekin: "Tunus ekonomisi kadar büyük bir parayı çalmışlar!"

Yerel seçimlerde İstanbul'a aday olduğunu açıklayan CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un yönetim eliyle yağmalandığını belirterek, "Adamlar Tunus ekonomisi kadar büyük bir parayı çalmışlar" ifadelerini kullandı.


24 Haziran seçimlerinden hemen sonra yerel seçimler için İstanbul adaylığını açıklayan CHP'li Gürsel Tekin, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

T24'te yer alan habere göre, yerel seçimlerde aday olduğu takdirde AKP'li ilçelerden de oy alacağını belirten Tekin, "AKP’nin yüksek oy aldığı ilçelerde çok farklı bir sonuç ortaya çıkacak. Çünkü biz İstanbul’u yağmalayan beton lobisinin değil, İstanbulluların adayıyız" dedi. 

"TUNUS EKONOMİSİ KADAR PARA ÇALMIŞLAR"

İstanbul'un 'çok uzun zamandır yönetilemediğini ve yönetimin eli, desteğiyle yağmalandığını' savunan Tekin, "Toplam vurgun 240 milyar Türk Lirası. Bu parayla Türkiye’ye 3 tane GAP, İstanbul’a da 30 tane Marmaray, 53 tane üçüncü köprü yapılır. Adamlar Tunus ekonomisi kadar büyük bir parayı çalmışlar" diye konuştu. 

Bu büyüklükte para öyle birkaç adamın usulsüz uygulaması ile çalınamayacağını belirten Tekin, sözlerine şöyle devam etti: "Bu organize bir iş. Bunun belediye ayağı var, bürokrasi ayağı var, yargı ayağı var, medya ayağı var. Bir çok insan bu vurgundan geçiniyor.  Böyle bir vurgunu mümkün kılan bir sistem var. O sistem de temel belediyecilik hizmetleriyle, halka daha iyi hizmet vermekle, üstyapı ve altyapı geliştirmesiyle, akıllı şehircilik ve 21’inci yüzyılın yeni şehircilik teknikleri ile ilgilenmiyor. Umurlarında olan tek şey bu yağmanın devam etmesi. Bugün İstanbul’u işte beton lobisi dediğimiz bu yapı yönetiyor."

"Bunun bedelini kim ödüyor? İstanbullular ödüyor. TOKİ uzmanları bunu da raporlarında yazmışlar. Diyorlar ki 'İstanbul’da yapılan uygulamalara bakıldığında parsel bazında verilen ayrıcalıklı imar hakları ile kentin geri dönülemez şekilde tahrip edildiği görülmektedir.' Yetmiyor, diyorlar ki: 'Kentte yaşanan bu projeci yaklaşım ile kent bütününde sağlıklı bir kentsel çevre oluşturma ihtiyacının tamamen görmezden gelindiği açıktır.' Peki sonuç ne? “Söz konusu ayrıcalıklı plan değişiklikleri bu alanlarda yoğunluk artışına neden olmakta ve bu durum mevcut altyapı, başta ulaşım ağı olmak üzere, olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır."

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/chpli-gursel-tekin-tunus-ekonomisi-kadar-buyuk-bir-parayi-calmislar-215660h.htm

Bunlar da İlginizi Çekebilir