Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
22 Mayıs 2020 ( 113 izlenme )
Reklamlar

CHP'li Kaboğlu'ndan erken seçim açıklaması! Erdoğan'a kötü haber "Aday olamaz"


Anayasa Hukuku Profesörü, CHP Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla erken seçim ihtimalini değerlendirdi, seçim isteğinin Anayasa'ya takıldığını vurguladı.Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili, Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada erken seçime gitmenin şu anda kanunen zor olduğunu ve Cumhur İttifakının erken seçim kararı alması için Mecliste 360 kişilik çoğunluğu sağlaması gerektiğini açıkladı. Kaboğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın erken seçim kararı alması halinde, tekrar aday olamayacağını da ifade etti. 

CHP'li Kaboğlu'nun yaptığı açıklama;

''ERKEN SEÇİM NEDEN ZOR?

Anayasal  kurallar açık:

"Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" (md.101).

"Cumhurbaşkanının ikinci döneminde  Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir" (md.116).

Bu nedenle, yenilemeye CB karar verirse bir kez daha aday olamaz. TBMM'nin kararı için ise, 360 oya gerek var. Cumhur İttifakı toplam oyu ise, bu sayının çok altında. Bu nedenle erken seçimi üzerine konuşanlar, önce Anayasa'yı okumalı.'' 

İşte o paylaşım:


http://www.krttv.com.tr/gundem/chp-li-kaboglu-ndan-erken-secim-aciklamasi-h36083.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Banu Avar, Kanal D ve CNNTürk'ün satılmasının arka planını anlatıyor ! Bakan Pakdemirli, Türkiye'de et fiyatlarının yüksek olmadığını savundu! Flaş iddia: 'Türkiye eski IŞİD üyelerini eğiterek ÖSO'ya yerleştiriyor!' SKANDAL! Yatırım Ajansı Başkanı kendine yatırım yapmış!