Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
19 Eylül 2020 ( 34 izlenme )
Reklamlar

CHP'li Kaya, 'Adım Adım Ziya Selçuk Devirme Operasyonu'nu sordu


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının adlarının karıştırıldığı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili Bakan Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sosyal medya ve bazı internet sitelerinde, Milli Eğitim Bakan Yardımcıları da aralarında olmak üzere MEB'te görev yapan bürokratların adlarının verilerek gündeme getirildiğini belirttiği yolsuzluk, rüşvet ve kumar iddialarını Meclis'e taşıdı.

Söz konusu iddiaların 'MEB’de Büyük Operasyon', 'Adım Adım Ziya Selçuk Devirme Operasyonu' benzeri başlıklarla haberleştirildiğini ve bunlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın gizli belgelerinin de paylaşıldığını belirten Kaya, "İlgili kişilerin, devlet memuru/bürokratı maaşıyla elde edilemeyecek büyüklükte mal varlığına sahip oldukları ileri sürülmektedir" dedi.

Kaya, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

1. Bakanlığınızın söz konusu yolsuzluk, rüşvet ve kumar iddiaları hakkında bilgisi var mıdır?

2. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonucu ne olmuştur? İnceleme yapılmamışsa nedenleri nelerdir? İnceleme başlatılacak mıdır?

3. Yolsuzluk ve rüşvet olaylarında adı geçen Bakan Yardımcısı ve Bakanlık çalışanları hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılacak mıdır?

4. İddialar doğru değilse; Bakanlığınızı ve çalışanlarını itibarsızlaştıran, zan altında bırakan kişilerin tespit edilmesi için suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulmadıysa, nedenleri nelerdir? Suç duyurusunda bulunulacak mıdır?

5. Teftiş Kurulu Başkanlığının koruması altında bulunan gizli soruşturma dosyaları internet sitelerine nasıl ve kimler tarafından servis edilmiştir? Konuya ilişkin herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır? Soruşturma başlatılacak mıdır?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/chpli-kaya-adim-adim-ziya-selcuk-devirme-operasyonunu-sordu-1767078

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tarım ve Orman Bakanlığı İran’dan bakın ne ithal edecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan'ın 'gemicikleri' çoğalıyor! AKP'li başkan 6 ayda kasayı sıfırladı, 2020 ödeneğini bitirdi, 90 milyonluk borca battı! 'Tarihin en aptalca krizi olabilir'