Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Nisan 2018 ( 199 izlenme )
Reklamlar

Çok gecikmeden bir tarihi rekor daha! Dolarda son durum

Dolar/TL 4.10'u aşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro/TL ise 5.06'yı aştı.

Dolar, geçen hafta aştığı 4.0 lira sınırının üzerindeki yukarı yönlü hareketlerini sürdürerek, yeni haftanın ikinci gününe 4.0786 lira düzeyinde başladı. Dolar öğle saatlerine doğru 4.08’i aşarak tarihi rekorunu kırdı. Öğlenden sonra ise 4.10’u aştı

Euro ise 5.06’yı aştı.

Bir bankanın bono masası işlemcisi, “TL’de satışlar kuvvetli. ABD faizlerine bakınca Ocak ayındaki yüzde 2.40’lı seviyelerden bugünlerde yüzde 2.80’e yükselmiş durumda. TL cinsi sabit getirili varlıkların hepsinde sert satışlar görülüyor” dedi ve ekledi:

“Bugün ihalesi gerçekleştirilecek 10 yıllık gösterge tahvilde yüzde 13 üzeri bir fırsat olarak görülebilecek seviyeler ancak işlemlere baktığımızda alım yönlü böyle bir ilginin henüz başladığını göremiyoruz. İhalede talep olacaktır, aksi halde yeni bir satış baskısı yaşanabilir ancak yabancı talebi ne kadar kuvvetli olacak bu önemli ve yakından izlenecektir.”

ABD-ÇİN TİCARET

Yurtdışında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, ABD-Rusya gerginliği ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda endişe yaratırken, yurtiçinde iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği iddiası gibi unsurlar TL üzerinde baskı yarattı. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

SAVAŞINDA YUMUŞAMA PİYASALARI DESTEKLİYOR

Bankacılar günün piyasalarda risk iştahını artıran ve daha fazla satış baskını engelleyen en önemli gelişmesinin ise ABD Çin arasında ticaret savaşına dönmesinden endişe edilen süreçteki yumuşama olduğunu belirtiyorlar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülke ekonomisini daha açık hale getirmeye ve otomobiller dahil olmak üzere ithal ürünlere uygulanan gümrük vergisini düşürmeye söz verdi.


Çin ve ABD arasında ticaret gerilimin arttığı bir ortamda Xi’nin açıklamaları uzlaşmacı olarak görülüyor. Xi’nin vaatlerinin çoğu daha önce açıklanan tedbirlerin tekrarı olsa da, bu açıklamalar ABD hisse senedi vadeli işlemlerinin, doların ve Asya borsalarının yükselmesini sağladı.

JEOPOLİTİK GELİŞMELER ASKERİ HAREKETLİLİK ENDİŞESİ YARATIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de bu hafta sonunda kimyasal olduğu düşünülen saldırıya hızlı ve güçlü bir tepki gösterme sözü verdi. Trump bu sözüyle, olası bir askeri müdahale önermiş gibi görünüyor.

Askeri komutanlar ve ulusal güvenlik danışmanları ile dün yaptığı toplantıda konuşan Trump, Pazartesi gecesi, “olmazsa çok kısa sürede” bir karar alacağını söyledi ve ABD’nin Suriye konusunda “çok sayıda askeri seçeneği” olduğunu da ekledi.

Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya, saldırıyla ilgileri olduğunu reddediyorlar.

Tahvil bono piyasasında ise Cuma günü yüzde 13.32’ye kadar yükselen 10 yıllık gösterge tahvil getirisi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.10 seviyesinde.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.40 seviyesindeydi.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/ekonomi/cok-gecikmeden-bir-tarihi-rekor-daha-dolarda-son-durum-h86701.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP yönetiminde çalıştırmama planı "Bu sonumuzu getirir" Kilis'te geçici işe başvuru kuyruğu: "Hani garibanların yanındalardı" Türkiye’ye gelen sığınmacılar Suriyelilerden ibaret değil! Anaokullarına ‘din sınıfı!’