Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
25 Ağustos 2018 ( 50 izlenme )
Reklamlar

Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta eylemi yasaklandı! Gözaltılar var!

Beyoğlu Kaymakamlığı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta oturumunu yasakladığını duyurdu. Alana takviye polis birlikleri çağrılırken Cumartesi Anneleri ise 699 hafta olduğu gibi bu hafta da bu alanda oturacaklarını belirtti. Aralarında Maside Ocak ve Besna Tosun'un da bulunduğu 20'den fazla kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı. Polis, alandakilere biber gazı ile müdahale etti.


Gözaltında kaybedilen evlatlarının hesabını sormak için 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nın oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri ’nin 700. haftaya giren eylemi BeyoğluKaymakamlığı tarafından yasaklandı. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, polis toplanan kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.
Alana giden görevlilere oturma eyleminin yasaklandığını belirten polis, görevlileri alandan çıkarttı.

 Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700'üncü haftaya hazırlık için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği'nde (İHD) biraraya geldi. Kırmızı güller ve karanfillerle derneğe gelen Cumartesi İnsanları, üzerinde Cumartesi Anneleri yazan tişörtleri giydi. Görev dağılımının ardından hazırlanan pankart ve fotoğraflar Galatasaray Meydanı'na taşındı. Meydanın etrafını saran polisler Cumartesi İnsanları'nın meydana girişini engelledi. Meydan'da bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi de polis ve güvenlik tarafindan kapatılarak fotoğraf çekmek yasaklandı. 

GÖZALTILAR VAR

Daha sonra polis, alana girmek isteyenlere izin verilmeyeceğini eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını belirtti. Meydana gitmek isteyen İHD'lilere müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan ve Besna Tosun'un da olduğu 20'den fazla kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında ismi belli olanlar:

Ali Ocak, Hasan Karakoç, Maside Ocak, Sebla Arcan, Besna Tosun, Leman Yurtseven ve Gamze Elvan.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, polis otobüsünde tutulan gözaltındaki kişilerin serbest bırakılması için polisle görüşme yapıyor.

BİBER GAZI İLE MÜDAHALE

Polis, toplanan kalabalığı dağıtmak için Galatasaray Meydanı'na biber gazı sıktı. Hazzopulo Pasajı'na giren polis buradaki kalabalığa da biber gazı sıktı.

HDP Milletvekili Ahmet Şık, pasajda biber gazına maruz kalan bir yurttaşı koluna girerek ambulansa götürdü.

ALANA POLİS ABLUKASI

Cumartesi Anneleri 'nin her hafta toplandığı alanda polis nöbet tutuyor. Polis alana kimseyi almıyor. 12 polis otobüsü ve çok sayıda TOMA Galatasaray Meydanı'nı kuşattı. Polisler kitleyi Tünel'e doğru uzaklaştırıyor. 


KAFTANCIOĞLU: PARTİ YÖNETİCİLERİMİZ DE GÖZALTINDA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "700 Haftadır Galatasaray Meydanında toplanan Cumartesi Annelerini ve onlara destek verenlerin gözaltına alınmasının tek gerekçesi korkuları.. Parti yöneticilerimiz de gözaltında" şeklinde mesaj paylaştı.

MÜDAHALEYE RAĞMEN OTURMA EYLEMİ

Müdahalelere rağmen meydanda oturma eylemi yapılıyor. CHP ve HDP'li bazı milletvekilleri de oturma eylemine destek veriyor.

DİYARBAKIR'DAN DESTEK

Cumartesi Anneleri 'nin Galatasaray Meydanı'nda yapmalarına izin verilmeyen oturma eylemine Diyarbakır'dan da destek verildi.


MAZLUMDER'DEN TEPKİ

Cumartesi Anneleri 'nin eyleminin yasaklanmasına MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da tepki gösterdi. Ünsal, "Beyoğlu Kaymakamlığının 699 hafta Galatasaray Meydanı’nda yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nin etkinliğini yasaklaması kabul edilemez! Ohal’i olağan yasalarla hayata geçirerek yasaklarını genişletmek istemelerinin bir örneği yaşanıyor" mesajı paylaştı.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/cumartesi-anneleri-nin-700-hafta-eylemi-yasaklandi-gozaltilar-h107940.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Patatesi sattık ithale düştük! Kadıköy'de CHP'lilere bildiri gözaltısı! AKP'yi 2 dakikada özetleyen bu kardeşimize kulak verin 'Yeter artık burası Türkiye Cumhuriyeti !' Kahramanmaraş'tan acı haber