Anasayfa1
04 Ekim 2022 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yılı işaret etti! İşte asgari ücret artışı için konuşulan rakam

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yılı işaret etti! İşte asgari ücret artışı için konuşulan rakam

Aralık ayı yaklaşırken Türkiye'de milyonlarca işçi yeni asgari ücret artışının ne olacağını merak etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl başında yine asgariyi ciddi bir şekilde yükselterek enflasyon kaynaklı zafiyetin üstesinden geleceğiz" derken, perde arkasından yüzde 40'lık bir artış, enflasyon farkı ve refah oranı dile getiriliyor. Artış böyle olursa asgari ücret 7 bin 700 liraya ulaşacak.

Asgari ücretin Temmuz ayındaki artışla 5 bin 500 liraya yükselmesi, yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşlara rahat bir nefes aldırmazken, milyonlarca kişinin gözü yılın başında gelmesi gereken yeni zamma çevrildi. İktidar hemen her açıklamasında yılbaşından itibaren asgari ücrette ciddi bir artış olacağını vurgularken, şimdiden asgari artış rakamları açıklanıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan dün kabine toplantısında bakanlarına şunları söyledi: "Arkadaşlar bu olamaz. Sabit gelirli vatandaşlarımızın bu enflasyon altında ezilmemeleri için asgari ücreti güncellememiz ve asgari ücreti yükseltmemiz gerekiyor.” dediği öğrenildi. Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Yıl başında asgari ücretten memur ve emeklilere kadar tüm kesimlerin gelirlerini artırarak enflasyon kaynaklı refah kayıplarını kademeli olarak ortadan kaldırmaya kararlıyız" beklentileri daha da artırdı.

YIL SONUNDA ENFLASYON VERİLERİ BELİRLEYİCİ OLACAK
Asgari ücret artışına geri sayım başlarken, dün zam oranını besleyecek enflasyon verileri açıklandı. Eylül ayı enflasyon verisi yıllıklandırılmış bazda yüzde 83,45 oldu. SSK ve BağKur emeklileri, TemmuzAralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranında Ocak ayında zam alacak. Enflasyon Temmuz'da yüzde 2,37, Ağustos'ta yüzde 1,46 ve Eylül'de yüzde 3,1 oldu. Bu kapsamda Ocak 2023 zam verilerini milyonlarca kişi takip ederken, son enflasyon rakamıyla 3 aylık fark netleşti. Böylece 3 aylık enflasyon toplamı yüzde 7,06 oldu.Böylece Ocak ayı için SSK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarında yüzde 7,06 artış öngörülüyor. Enflasyon farkı, diğer üç aylık enflasyon oranları açıklandığında belirlenir.

7.700 LİRA BEKLENTİSİ VAR
Asgari Ücret Komisyonu, Aralık ayı toplantılarında 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan yeni asgari ücreti belirleyecek. CNN Türk'e konuşan sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, "Yılın geri kalanında gelen enflasyon rakamları memur, emekli ve asgari ücretlilerin alacağı maaş artışını doğrudan etkileyecek" dedi. Eğer yüzde 40'lık bir artış olursa Asgari ücrete de bu çerçevede 5 bin 500 liraya yüzde 40 oranında hesaplarsak bu rakamın 7 bin 700 liraya çıkacağını tahmin edebiliriz" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Turizmde kan kaybı sürüyor: Ziyaretçi sayısı 2019’un çok gerisinde! İslamcılardan kadınlara akılalmaz tavsiye! 'Kocanızla cinsel ilişki sırasında onları düşünün' Enis Berberoğlu kararını açıkladı! İşsizlik Fonu nasıl buhar oldu?