Anasayfa1
14 Temmuz 2022 ( 23 izlenme )
Reklamlar

Datça yangını kontrol altına alındı


Datça’da dün öğle saatlerinde başlayan orman yangınına gün ağarmasının ardından 27 helikopter ve 12 uçakla yeniden müdahale başladı. Alevler Kızılbük sırtlarından Akvaryum Koyu’na doğru ilerledi. Yangın saatler sonra kontrol altına alındı.


Muğla'nın Datça ilçesi Mesudiye Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını gece saatlerinde rüzgarın hızı azalınca ilerleyişini durdurdu. Yangın öğlen saatlerinde kontrol altına alındı.

Yaklaşık 600 hektar alanda etkili olan orman yangını için sabahın ilk ışıkları ile havadan yoğun bir müdahale başladı. Havadan 12 uçak ve 27 helikopter yanan saha üzerine sürekli sorti yaparak su atmaya başladı.

Skorsky helikopterlerinin yanında 1 amfibik CL215, 1 Antonov32 tanker uçak ve 3 adet Air Tracktor yangın söndürme uçağı olmak üzere yoğun duman kaplı alanlara su atıyor.

Sabah saatlerinde rüzgarın şiddetini azaltması ile bölgede alevler yerini yoğun dumana bıraktı. Yanan sahalarda alev görünmezken, yoğun duman örtüsü ile kaplanan alanda hem havadan, hem karadan müdahale sürüyor.

2 BİN 500 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Tedbir amacıyla Datça Palamutbükü kara yolu trafiğe kapatıldı. Mesudiye Mahallesinin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ile Hayıtbükü mevkiilerinde 450 hanede yaşayan 2 bin 500 vatandaş ile 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvan tahliye edildi. Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahaleye ara verdi.

GECE GÖRÜŞE SAHİP HELİKOPTERLER KULLANILDI

Dün gece bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangına gece görüşe sahip iki helikopterin de katıldığını açıkladı. Bakan Kirişçi, ilk belirlemelere göre yangının çıkış nedeninin elektrik trafosundan kaynaklı olduğunu belirtti.

Hem karadan hem de havadan alevlerle mücadelenin sürdüğü orman yangınında askerlerin boşaltılan evlerin önünde ve sokaklarda nöbet tuttuğu görüldü.

ALEVLER AKVARYUM KOYU'NA DOĞRU İLERLİYOR

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, sabahın ilk ışıklarında yangın güney hattı devam ederken alevler Kızılbük sırtlarından Akvaryum Koyu'na doğru denize yakın bozuk orman alanında ilerliyor. Açıklamanın devamı şöyle:

“Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ilk grup olarak 12 helikopter gün doğumuyla birlikte kalkış yaptı. Şu anda yangın bölgesinde çalışıyor. 1 amfibik CL215 yangın söndürme uçağı, 1 Antonov, 32 tanker uçağı ve 3 adet Airtracktor yangın söndürme uçağı ile 5 adet uçak sabah ilk grup hava aracı olarak başladılar.”

HAVA ARAÇLARININ HEPSİNİ BİRDEN KALDIRMAK MÜMKÜN DEĞİL

Açıklamada tüm hava araçlarının aynı anda kaldırılmasının mümkün olamayacağı da belirtilerek, “Bu hava araçlarının hepsini aynı anda kaldırıp yangın söndürme gibi bir durum söz konusu değil. Bu işin uzman ekiplerince planlaması yapılarak ona göre uçuşlar ve havadan müdahale gerçekleşiyor. Geçtiğimiz günlerde Marmaris yangınında bunları yaşadık. Havaya bakıp 27 helikopter, 12 uçak denildi ama ‘Hani nerde bunlar' diye paylaşımlar yapıldı. Şu an itibariyle de Datça'da karadan müdahalenin olamadığı yerlere havadan söndürme çalışması gerçekleşiyor” ifadeleri kullanıldı.

17 KONUT OLUMSUZ ETKİLENDİ

Yangınla mücadelede 23’üncü saate girilirken Muğla Büyükşehir Belediyesi son durum raporu yayımladı:

– Yangın, Datça Hava Radar Mevzi Komutanlığı yerleşim bölgesinin alt kısmından çıkmış olup, rüzgarın da etkisi ile Mesudiye Mahallesi’ne doğru ilerlemiştir. Yangın Hava Radar Mevzi Komutanlığı altı, Mesudiye Mahallesi Girtepe ve Domuz Çukuru bölgesinde devam etmektedir.

– Havadan ve karadan müdahale devam etmektedir. Rüzgar kuzeybatı yönünden 8km/h hızla esmektedir. Meşe Çukuru Mahallesi’nde 10 ev, Döşeme Mevkii’nde 15 ev, Mesudiye Hayıtlıbükü, Mezitli mahallelerinde konaklama tesislerinde bulunan 3 bin 520 kişi, 10 araç, 28 büyükbaş ve 35 küçükbaş hayvan tahliye edilmiştir.

– Şu ana kadar 17 konutun olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre 728 hektar alan zarar görmüştür. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 105 personel, 57 araç ve yardımcı ekipmanlarımızla sahadayız.

BAKAN: KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Okullar için salgın uyarısı! 'Tedbir filan yok' Abdüllatif Şener: En büyük yolsuzluk dönemini yaşıyoruz Bursa'da 2 Suriyeli, kemer şeklinde özel yaptırılan ve bele takılan bir bıçakla, yine 3 Suriyeliyi gasp etti ! Cahit Berkay'dan Muharrem İnce'ye çağrı: Sayın İnce... Lütfen ince kal...