Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
17 Aralık 2018 ( 225 izlenme )
Reklamlar

Devlet vatandaşa dövizle borçlanıyor! Başvurular bugün başladı!

Devlet vatandaşa döviz cinsi tahvil satışına başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, belirlenen bankalar aracılığıyla bugünden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlanıyor. Böylece bireysel yatırımcılar da döviz cinsinden tahvil satın alabilecek. Geçen aylarda bireysel yatırımcılar için euro cinsinden tahvil ihracına çıkılmıştı.


Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık’ta talep toplama yöntemiyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek. Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.


Söz konusu devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6 ayda (182 gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek. Euro cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık getiri oranı ise yüzde 4 olacak.

BİREYSEL YATIRIMCILARA SATILACAK

Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara satılacak. Senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Euro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep tutarı 10 bin euro/dolar olacak. Senetler bin euro/dolar ve katları şeklinde ihraç edilecek. Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz getirisi üzerinden bin avro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Avro ve dolar cinsi devlet tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca vergilendirilecek.

ALTIN TAHVİLİ İHRACI BAŞLIYOR

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca bugün itibarıyla Türkiye genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecek. Altın tahvilinde talep toplama 1 Şubat’a kadar sürecek.

Söz konusu senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon/kira ve anapara ödemeleri ve senetlerin vadeden önce satış işlemleri Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası (6.etaptan itibaren talep toplamaya başlayacak) aracılığıyla gerçekleştirilecek.

2 YIL VADELİ OLACAK

Senetler 2 yıl (728 gün) vadeli olacak, ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak, yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,2 (yıllık yüzde 2,4) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk lirası cinsinden ödenecek.

KÜLÇE ALTIN VEYA ÇEYREK ALTIN OLARAK ALINABİLECEK

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini belirlenen ve her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde aracı bankalarına başvurarak iletmeleri gerekecek. Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek.

AA

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/hazine-bireysel-doviz-cinsi-tahvil-satisina-basliyor-2800092/?fbclid=IwAR2nzgodU1DbJqsubdV8N7aE_phJE2B1tsqNiQ5-7IgMsuGEZr2zEWaZbx4

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu'na 'Erdoğan'a muhalefetten' 95 bin TL tazminat! Başsavcılıktan Osman Kavala’ya gözaltı kararı! 12 büyükşehirde şimdiye kadar yapılmış en detaylı seçim anketi! 17 Aralık soruşturmasını yapan ve ABD'ye kaçan polis tanık oldu "1 numara dediğimiz kişi Erdoğan'dı"