Home
02 Haziran 2023 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Diyanet Akademisi'nin olanakları sınırsız: Yemek kıyafet bedava, askerlikleri de ertelenecek


Diyanet Akademisi’ndeki aday din görevlilerine sunulan olanaklar gündem oldu. Vergi alınmayacak, sigortaları yapılacak, askerlikleri ertelenecek, konaklama, ulaşım imkânı sağlanacak…

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, 2022’de Meclis’te hiç ret oyu olmadan kurulan Diyanet Akademisi’nde din görevlilerine verilen imkanlar gündem oldu.

Personelin eğitildiği akademiye gidenlere eğitim sürecinde harçlık verilirken, erkek adayların askerlikleri ise “eğitim sürecinin kesintiye uğramaması” için erteleniyor.

SEÇİMİN HEMEN ARDINDAN YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Akademiye ilişkin “görev ve çalışma”, “mesleki eğitim”, “hizmet içi eğitim”, aday din görevlilerine ilişkin “disiplin” ve “istihkak” yönetmelikleri dün aynı anda yayımlandı. Yönetmeliklerin, seçimlerin hemen ardından yayımlanması ise dikkat çekti.

“Görev ve çalışma” yönetmeliğine göre akademi için Diyanet İşleri başkanının başkanlığında Akademi İstişare Kurulu kurulacak.

Kurulda Diyanet yöneticilerinin yanı sıra bir YÖK üyesinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi genel müdürünün bulunmasının öngörülmesi dikkat çekti.

yuyh.jpg

VERGİ ALINMAYACAK, ASKERLİK ERTELENECEK …

Aday din görevlilerine ilişkin istihkak yönetmeliğinde ise aday din görevlilerine verilecek harçlık tutarına yönelik hesaplama yer aldı. Buna göre vaiz olanlara 7000, imamhatip ve Kuran kursu öğreticisi olanlara 6000, müezzinkayyum olanlara 5000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda harçlık ödenecek. Bu harçlık, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak.

Eğitim sürecinde de aday din görevlileri genel sağlık sigortalısı sayılacak.

Bu kapsamda sağlık kurumlarının muayene ve tedavi hizmetlerinden faydalanacaklar.

Bu kişilerin eş ve çocukları ile anne ve babaları da bakmakla yükümlü olunan kişi sıfatıyla genel sağlık sigortasından yararlanabilecek.

Eğitim süresince sabah, öğle ve akşam öğünleri sağlanacak.

Konaklama da başkanlık tarafından sağlanacak.

Konaklanacak yer ile mesleki eğitim merkezi arasındaki şehir içi gidişgeliş ulaşım ücretleri, akademinin bütçesinden karşılanacak.

Eğitim materyalleri de ücretsiz verilecek.

Birer adet sarık, cüppe, önlük, başörtüsü ve seccade adaylara sağlanacak.

Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İzmir'de Kaç Konut Depremzedelere Teslim Edildi Yabancı öğrenciler Türk öğrencilere hakaret etti, rektörlüğün maili pes dedirtti Emekli bayram ikramiyesi belli oldu Yılın son günü de kuyrukta beklediler