Anasayfa
10 Mart 2021 ( 40 izlenme )
Reklamlar

Diyanet'in bütçesi 119 üniversitenin bütçesinden fazla!


Diyanet, '2021 Yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Yatırımları' için aldığı 54,6 milyonluk ödenekle Ankara ve Ege Üniversitesi ile İTÜ'nün de aralarında bulunduğu 119 üniversitenin bütçesini geride bıraktı.2021 Yılı Yatırım Programı, iktidarın yükseköğretim alanına bakışını gözler önüne serdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilen 54,6 milyon TL’lik yatırım bütçesi, 119 üniversitenin yatırım bütçesini geride bıraktı. Programa göre, 2021 yılı için “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığı altında toplam 51 proje planlandı.

Projelerin 36’sının Milli Eğitim Bakanlığı’na, beşinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğu kaydedildi. Diyanet’e, projelerinde kullanması için 2021 yılı bütçesinden 54,6 milyon TL tahsis edildi.

Programın, “Eğitim Sektörü Yatırımlarının Kuruluşlara Göre Dağılımı” bölümünde “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığının hemen altında, yükseköğretim alanındaki projeler için ayrılan bütçelerin detaylarına yer verildi. Yükseköğretim alanında toplam 673 proje olduğu belirtilirken projeler için ayrılan kaynağın büyüklüğü 5,7 milyar TL ile ifade edildi.

BirGün'de yer alan habere göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, 1,7 milyar TL aldığı yükseköğretim proje yatırımları ödeneğinden üniversitelerin payına düşen bütçe Diyanet’in mesleki ve teknik eğitim projeleri için ayrılan bütçenin altında kaldı. Diyanet, 54,6 milyon TL’lik mesleki ve teknik eğitim yatırım bütçesi ile 119 üniversitenin yatırım bütçesinden daha fazla para aldı.

Diyanet, eğitim yatırım ödeneği ile 119 üniversiteyi sollarken yalnızca beş üniversite Diyanet’i geçti. Diyanet’ten daha fazla ödenek alan üniversiteler Boğaziçi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul ÜniversitesiCerrahpaşa, Marmara Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi oldu.

Üniversitelerin ödenekleri

Diyanet’e, mesleki ve teknik eğitim yatırımları için ayrılan 54,6 milyon TL’den daha az yatırım bütçesi alan bazı üniversiteler ve ödenekleri şöyle sıralandı:

Ankara Üniversitesi: 30,9 milyon TL

Ege Üniversitesi: 41,2 milyon TL

İstanbul Teknik Üniversitesi: 45,9 milyon TL

Yıldız Teknik Üniversitesi: 35,8 milyon TL

https://halktv.com.tr/diyanetinbutcesi119universiteninbutcesindenfazla450115h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meral Akşener: Ekonomi Nobeli'ne seni ben aday göstereceğim Memet Ali Alabora: Yeni hayat kurmak için günde 18 saat çalışıyorum Maliye Bakanı’nın yardımcısı da çift maaşlı çıktı! İstanbul’da test skandalı! Özel laboratuvar sonuçları gizlemiş!