Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Haziran 2019 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Domateslerden sonra şimdi de kayısılar Rusya’ya takıldı!


Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıya, zararlı böcek türü taşıması gerekçesiyle el koyduğu öğrenildi.Yerel basında yer alan habere göre Rosselhoznadzor'un Kaluga bölge idaresi, Türkiye'den gönderilen 20 ton kayısıyı, tarım ürünleri için çok zararlı olduğu bilinen Akdeniz meyve sineği taşıması gerekçesiyle ıskartaya çıkardı.

Kurumun el koyduğu kayısıların akıbetinin ne olacağının henüz belli olmadığı belirtilen haberde, ancak kalitesiz ürünün kesin olarak tezgâhlara çıkmayacağı kaydedildi.

Habere göre Rosselhoznadzor görevlileri, Akdeniz meyve sineğinin en tehlikeli ve zararlı türlerin sınıfında yer aldığını, kayısı, elma, erik, kiraz meyvelerine ve domatese, ayrıca 200'ün üzerinde farklı bitki türüne zarar verdiğini hatırlattı.

Hastalıklı meyvelerin dış görünüş olarak sağlıklı meyvelerden hiçbir farklılık göstermediğini söyleyen uzmanlar, sinek larvalarının sadece meyvenin açılmasıyla tespit edilebileceğini ifade etti.

Haberde ayrıca bu sinek türünün insan için tehlike taşımadığına, ancak yayıldığı halde tarıma genel olarak büyük zarar verebileceğine dikkat çekildi.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/domateslerden-sonra-simdi-de-kayisilar-takildi-5127426/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan’dan Hakan Fidan açıklaması: Haberdar değilim! Sunay Akın'dan anlamlı mesaj: Güzel vatanı... Yılmaz Özdil 'İlk defa söylüyorum, AKP dönemi artık bitmiştir !' Malatya'da '90 TL okul aidatını' ödeyemediği için oğlu okuldan atılan baba hakkında soruşturma açılmış !