Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
26 Ağustos 2018 ( 131 izlenme )
Reklamlar

Ege'de kitlesel işten çıkarmalar: Firmalar iflas ve konkordato ilanına hazırlanıyor

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, döviz kurundaki dalgalanmaların ekonomik kriz yarattığını aktarırken, “İzmir’de yaklaşık 2 bin 500 işçinin çıkışı verildi. Eylül ve Ekim ayında birçok firmanın iflas ve konkordato bildireceğini biliyoruz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ülkede son dönemde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmanın kriz yarattığını belirtirken, işten çıkarmaların başladığını söyledi. Fabrikaların da birer birer kapandığını aktaran Sarı, Ege Bölgesi ve İzmir’de oluşan tablo hakkında rakamlar verdi.

EgedeSonSöz’den Mehmet İşler‘in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni dönemde belediye bütçelerinden yapacağı yüzde 30 kesintinin işçilere yük bindireceğini ifade eden Sarı, kapanan ve işçi çıkışları yapan firmalar olduğunu belirtirken, “İzmir’de yaklaşık 2 bin 500 işçinin çıkışı verildi. Krizin etkisi, emperyalist politikaların uygulanması ve dışa bağımlılık böyle bir sonuç getirdi. Belediyelerde işten çıkış yok özel sektörde var. Söke’de örgütlü olduğumuz bir tekstil firması fabrikayı kapattı, 750 kişi işsiz kaldı. İzmir’de Delphi, Makro ve birkaç işletme kapandı” dedi.

EYLÜL VE EKİM AYINDA İFLAS VE KONKORDATOLAR OLACAK!

Türkiye’de ekonomik kriz yaşandığını belirten Sarı, “Ülkedeki ekonomik kriz aslında rant ve talan politikaları yüzünden para babalarını vurmadı. Doların yükselişi kullandığımız tüm tüketim malzemeleri ve gıda ürünlerine zam olarak yansıdı. Benzinden yediğimiz içtiğimiz her alana kadar devam ediyor. Doğal olarak işverenler krizin yükünü işçilere ve emekçilere yüklemek için birçok yerinde işten çıkarmalar başladı. Özellikle Eylül ve Ekim ayında birçok firmanın iflas ve konkordato bildirerek kapatma yoluna gideceği tarafımızdan bilinmektedir” açıklamasında bulundu.

“KRİZİN FATURASI BİZE DOKUNMAZ” DİYENLER…

Detaylı yaptığı bilgilendirmede örnekler sunan Sarı, “Akhisar’da kimya sanayide 270 işçi işten çıkarıldı. Yine Akhisar’da Keskinoğlu tavukçuluk 4 bin çalışanından 3 bin 700’ünü çıkarmış, 300 çalışanıyla şu anda işlem yapmaktadır. Bu da çok yakın bir zamanda fabrikayı kapatmak anlamına geliyor. Lee Cooper dediğimiz Amerikan menşeli kot pantolon üreten firma Türkiye’de üretimi durdurmuştur. Fabrikalarını taşıdılar. ‘Krizin faturası bize dokunmaz’ diyenler bunun acısını önümüzdeki süreçte her alanda göreceklerdir” dedi.

“BU ÜLKE İFLASIN EŞİĞİNDEDİR”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belediye bütçelerinde gerçekleşecek yüzde 30 kesinti hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sarı, “Belediyelerde tasarruf tedbirleriyle birlikte yüzde 30 kesintiye gidilmesi işçilerin sırtına ek yük bindirecektir. Mesailer ortadan kaldırılacaktır. Karşıyaka Belediyesi’nde işçilerin maaşları yatırılmamıştır, yarım maaş yatırılacağı ifade edilmiştir. Yakında kamuda bu tasarruf tedbirleri çerçevesinde krizlerin ortaya çıkacağı ve maaşların yatamayacağı söz konusudur. Biz acilen demokratik sistemde bu krize bir çözüm bulunmasını, üretime geçilmesini, inşaat sektörlerinin bir kenara atılarak üretim sanayisindeki teşviklerin ortaya konulmasını ve ekonomik paketlerin bu şekilde çıkmasını talep ediyoruz. Eğer siz işverenlerin borçlarını silerek işçilerin üzerindeki tahakkümü daha da arttırırsanız önümüzdeki süreçte bu ülke iflasın eşiğindedir” ifadelerini kullandı.

https://gazetemanifesto.com/2018/egede-kitlesel-isten-cikarmalar-basladi-bircok-firma-iflas-ve-konkordato-ilan-etmeye-hazirlaniyor-200385/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’li kantinciler kralı! Seçim öncesi Türkiye nüfusunda esrarengiz artış! Tayyip Erdoğan'ın 'ÖRTÜLÜ' dünyası ! Örtülü ödenekten günde 8 Milyon TL harcıyor ! İlhan Kesici: Ödenen faizle 115 Atatürk Barajı yapılırdı