Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
25 Aralık 2018 ( 73 izlenme )
Reklamlar

Elektrik ve doğalgazda indirim gerçeği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşında konutta elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim yapılacağını duyurdu. Yıl içinde ise elektriğe 4 kez olmak üzere toplamda yüzde 31 zam yapıldı. Doğalgaza yapılan zamlar ise yüzde 27,7'yi buldu.


AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim yapılacağını "Yılbaşından itibaren Bay Kemal’in özellikle dinlemesi lazım, elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazda da yüzde 10 ‘luk bir indirime gidiyoruz" sözleriyle açıkladı. 

Fakat yıl boyunca ekonomik dalgalanmayla birlikte konut ve sanayide kullanılan elektrik ile doğalgaza çeşitli oranlarda zamlar yapıldı. 2018 yılındaki bu zamlar ve oranları ise şöyle oldu:

ELEKTRİK

1 OCAK:
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerde elektriğe ise yüzde 8.4 zam yaptı.

1 NİSAN
Elektrik fiyatları ortalama 2,89 zamlandı.

1 AĞUSTOS:
Farklı abone gruplarına göre elektrik fiyatları yüzde 9 ile yüzde 14 arasında arttı.

1 EYLÜL
Elektrik yüzde 9 ila yüzde 14 oranında zamlandı.

Kimya Mühendisleri Odası, konutlarda kullanılan elektriğe toplamda yüzde 31, sanayi elektriğine ise yüzde 41 zam yapıldığını açıkladı.

DOĞALGAZ

1 NİSAN
BOTAŞ, elektrik santralleri ve sanayiye sattığı doğalgaz fiyatını yüzde 9.7 oranında artırdı.

1 AĞUSTOS
Doğalgaz çevrim santrallerinde kullanılan gaz fiyatına yüzde 49,5 zam geldi. Konuttaki gaz fiyatı yüzde 9, sanayide kullanılan gaz fiyatı da yüzde 14 zamlandı.

1 EYLÜL
Konutta kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 9, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 14 arttırıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1181016/Elektrik_ve_dogalgazda_indirim_gercegi.html#

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu'nun işten çıkardığı ismin arşivi ortaya saçıldı Şanlıurfa'da; elektrik kesintileri başladı, avukatlar seçim kuruluna alınmıyor! Alanya'da cami imamı küçük yaştaki 3 kız çocuğuna tacizden tutuklandı! Milli Eğitim’den okullara ‘Abdülhamit’ emri!