Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Aralık 2018 ( 1067 izlenme )
Reklamlar

Emekliye seçim öncesi Ali Cengiz oyunu!

Emeklilerin yıllarca zam almasına engel olacak yasa tasarısı büyük tepki gördü. CHP’li Gülizar Emecan, “Asıl amaç emekliyi kurtarmak değil, görüntüyü kurtarmak. Emekli aylığının bin liranın altında görünmesini istemiyorlar” dedi.


SÖZCÜ'nün açıkladığı emekliye zam oyununa milletvekillerinden büyük tepki geldi. CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan, iktidarın emeklilere adeta Ali Cengiz oyunu oynadığını belirtirken, İYİ Partili İsmail Tatlıoğlu, “Ülke aşırı enflasyon sarmalına giriyor, bin lirada tutmalarına imkan yok” dedi. CHP'li Bülent Kuşoğlu da on binlerce emeklinin gelecek yıllardaki zamlardan mahrum kalacağını, çözümün en düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitlemek olacağını söyledi.

Gülizar Emecan

Gülizar Emecan

AKP'NİN TEKLİFİ

AKP'li 8 milletvekilinin Meclis'e sunduğu yasa teklifiyle bin liranın altında emekli aylığının kalmayacağı söylendi. Ancak SÖZCÜ, emeklilerin esas aylıklarının değil, aylık gelirlerinin bin liraya çıkarılacağını, bunun da Hazine'den aktarılacak ek destekle sağlanacağını yazdı. Bu yönteme göre, emeklinin esas aylığı örneğin 800 liraysa yine 800 lirada kalacak. Aradaki 200 liralık fark Hazine'den alınıp emekliye ödenecek. Bu sayede emeklinin geliri bin liraya çıkacak. Ancak 6'şar aylık zamlar bin liralık gelir yerine 800 liralık esas aylığa yapılacak. Bu nedenle emeklinin bin liralık geliri hep bin lirada kalacak, sadece Hazine'den aktarılan ek ödeme düşecek. Dolayısıyla aylık geliri bin liraya yükseltilen 103 bin emeklinin önemli bir bölümü 2-3 yıl boyunca hiç reel zam alamadan bin lirada kalacak.

SEÇİME AYARLI

CHP'li Gülizar Emecan, yapılan düzenlemeyi emekliler için hazırlanmış Ali Cengiz oyununa benzetti. Emeklilerin esas aylıklarının bin liraya çıkarılmayacağını, sadece bin liraya tamamlanmış olacağını ifade eden Emecan, “Asıl amaç emekliyi kurtarmak değil, görüntüyü kurtarmak. Emekli aylığının bin liranın altında görünmesini istemiyorlar. Bu, seçim öncesi tam bir Ali Cengiz oyunudur. Emekliler mart seçimlerinde sandığa giderken zammı almış olacaklar, ama temmuzda zam alamayacaklar. İnsanları saf yerine koyuyorlar ama toplum bunu fark eder” dedi.

06-emekliler

EMEKLİ BİLE YANLIŞ ANLADI

CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, geliri 1.000 liraya çıkarılan emeklilerin yıllarca zam alamayacağını belirtirken, “Aylığı 800 liraysa, 200 lirayı Hazine koyacak, gelir 1.000 liraya çıkacak. 6'şar aylık zamlar esas aylığa yapılacak. 800 liralık aylık zamlarla 900 liraya çıktığında Hazine 200 yerine 100 lirasını karşılayacak. İnsanlar yıllarca bin lirada kalacak. İyi de bin liranın yasal, hukuki, ekonomik ya da sosyal bir anlamı yok ki? Sadece yuvarlak, düz bir rakam” dedi. Kuşoğlu, emekli derneklerinin bile yöntemi yanlış anladığını, bin liraya zam geleceğini zannettiklerini ifade etti.


https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/emekliye-secim-oncesi-ali-cengiz-oyunu-2790192/?fbclid=IwAR1X6ponNG88LjkarXYgJFKtpJcBLdHZzZMcm-WRW-tDWZE9buJexgkcYDw

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Menzil Tarikatı şimdi de film yapımcısı oldu! Muharrem İnce o gece gerçekten kaçırılmış! Bir ayakkabı devi daha konkordato ilan etti! Muharrem İnce: Kürt vatandaşların tüm sorunlarını çözeceğim