Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Mart 2018 ( 124 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'a yeni yetki!

Üst kurullara yapılacak atamalar Cumhurbaşkanı'nın yetkisinde olacak

Başbakanlık kaldırılacağı için bürokrasi yeni yapısına kavuşturulacak. RTÜK, TMSF, BDDK ve SPK gibi üst kurullara yapılacak atamalar da, Cumhurbaşkanının yetkisinde olacak.


Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum kapsamında, bürokrasiden yerel yönetimlere, seçim mevzuatından Meclis içtüzüğüne kadar, birçok alanda yapılan uyum düzenlemelerine ilişkin çalışmada sona geliniyor.

Bu kapsamda Nisan sonuna kadar komisyonların çalışmalarının tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi. Uyum düzenlemelerinin en kritik başlığını oluşturan yürütmenin ve bürokrasinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak, Başbakanlık kurumunun kalkacak olması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığına bağlanacak kurumlar ve kurullar konusunda hassas bir çalışma yürütülüyor.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A BAĞLANACAK

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Anayasa değişikliği ile üst düzey yöneticileri atama yetkisi Cumhurbaşkanlığına veriliyor. Ancak, Anayasada üst düzey yöneticinin tanımı yapılmıyor. AK Parti kaynakları, uyum düzenlemeleri kapsamında öncelikli olarak 'üst düzey yönetici' tanımı yapılacak. Daire Başkanlığı statüsünün üzerindeki kadroların üst düzey yönetici olarak tanımlanacağı belirtiliyor.

Ayrıca, Cumhurbaşkanının 'Üst düzey yönetici' atama yetkisinin, RTÜK, TMSF, BDDK ve SPK gibi üst kurullara yapılacak atamaları da kapsayıp kapsamayacağı tartışılıyor. Üst kurulların büyük bölümü şu anda Başbakan ve Başbakan Yardımcılarına bağlı bulunuyor. Yeni sistemde bu kurulların bir bölümünün direkt Cumhurbaşkanlığına, bir bölümünün ise Cumhurbaşkanlığı yardımcılarına bağlanacağı belirtiliyor.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/ust-kurullara-yapilacak-atamalar-cumhurbaskani-nin-yetkisinde-h81017.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu, ‘Sen utanma, biz utanalım’ dediği Cebrail’i unutmadı 'Oyunuzu kime vereceksiniz ?' sorusuna öyle yanıt verdiler ki ! Yandaş Akit'in yazarı Ali Akben: AKP önümüzdeki yerel seçimlerde kayaya toslayacak Kadınlar madde madde, neden 'Hayır' diyeceklerini açıklıyor !