Anasayfa
21 Mayıs 2022 ( 9 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'ın 1 milyon Suriyeliyi ülkesine geri gönderme fikri suya düştü: Suriye'den veto!


Erdoğan geçtiğimiz günlerde 1 milyon Suriyelinin ülkesine geri gönderileceğinden bahsetmiş ve bu plana yeşil ışık yakmıştı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir açıklama geldi. Bakanlık, Suriyelilerin geri gelme planını kabul etmeyeceklerini açıkladı.


Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki “güvenli bölgelere” geri gönderme planını kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Mayıs ayı başlarında, Ankara’nın bir milyon Suriyeli mülteciyi burada konut ve yerel altyapı inşa ederek ülkelerine dönmeye teşvik etmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Suriye devlet haber ajansı SANA’ya göre, Suriye makamları, bu plana onay vermedi. Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, ‘ Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, Erdoğan’ın ucuz açıklamalarını ve Suriye halkına yapılan oyunları reddediyor” ifadeleri kullanıldı. Suriye, diğer ülkelere Türkiye’yi finanse etmeme çağrısı yaptı.

‘ASIL AMAÇ SÖMÜRGECİLİK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının “Suriye’ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyununu” açığa çıkardığını ileri süren Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Asıl amaç sömürgecilik.” ifadelerinde bulundu

Türkiye, 2011 yılında Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından en çok mülteci ağırlayan ülke konumuna gelirken, 3,6 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. 2016’dan bu yana yaklaşık 500 bin Suriyeli TürkiyeSuriye sınırındaki “güvenli bölgelere” geri döndü.

Bunlar Ankara destekli gruplar tarafından kontrol ediliyor. Alanlar, savaş nedeniyle yerlerinden edilen Suriyelilerin Türkiye topraklarına geçmesini engellemek ve halihazırda yapmış olan diğerlerini geri göndermesine izin vermek için tasarlandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatih Portakal'dan Erdoğan'ın sözlerine dikkat çeken yorum! 21 milyar TL tükendi, Karayolları'na 17 milyar TL daha ek ödenek! Bir tane daha mı? 4 kişilik aile ölü bulundu! Siyanür şüphesi var… İstanbul Tabip Odası: İstanbul 14 gün kapatılmalı