Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Haziran 2019 ( 24 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan’ın dostu Remzi Gür, müze yapacağım diye aldığı araziyi nargile kafe yaptı!


Göksu Deresi Göztepe mevkiinde, Arkeolojik kazı alanını, müze yapacağını söyleyerek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Erdoğan’ın yakını iş adamı Remzi Gür, alanı nargile kafesi yaptı. 2013’te Hürriyet, Remzi Gür’ü, “Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu ve mali sponsoru” olarak nitelendirmişti. Türkiye, Ramsey Giyim’in sahibi Remzi Gür’ü, Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının yüksek öğrenim ücretini ödemesiyle tanımıştı.

Dost Beykoz sitesinin haberine göre, geçmiş dönemde o alanda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan taş eserleri ve kendisinin değişik yerlerden satın aldığı tarihi nitelik taşıyan parçaları sergileyecekleri, müzeyi ziyarete gelecek olan öğrenciler içinde küçük bir kafeterya yapılacağını ifade eden Remzi Gür, müzenin adının da “Remzi Gür Vakfı Müzesi” olacağını söylemişti.

Remzi Gür

Müze olacaktı, nargile kafe oldu
Arkeolojik kazı alanını, müze yapacağını söyleyerek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Remzi Gür, Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’e yapmış olduğu açıklamada, orada cam bölmelerle müze yapacaklarını dile getirmişti. Geçmiş dönemde o alanda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan taş eserleri ve kendisinin değişik yerlerden satın aldığı tarihi nitelik taşıyan parçaları sergileyecekleri, müzeyi ziyarete gelecek olan öğrenciler içinde küçük bir kafeterya yapılacağını ifade eden Remzi Gür, müzenin adının da “Remzi Gür Vakfı Müzesi” olacağını söylemişti.

İmar Barışı’ndan yararlanabilir mi?

İnşaatın kaçak olarak yapılmasının yarattığı tartışmalar sonucunda, iş adamı Remzi Gür’ün söz konusu kaçak yapıyı imar barışı kapsamına aldırmak için müracaatta bulunduğu söylenmişti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz.” demişti.
Konuyu 2018 yılı temmuz ayında gündeme getiren Dost Beykoz’un İmtiyaz Sahibi Kader Gür ise Remzi Gür ile konu hakkında bir görüşme yaptığını ve kendisine burada bir tarihi eser müzesi yapılacağının söylendiğini ve Remzi Gür’ün bu sözleri üzerine kaçak inşaatın takibini bıraktıklarını dile getirdi.

Bugün ortaya çıkan yapının ve anlayışın Remzi Gür’ün ifadeleriyle örtüşmediğini söyleyen Kader Gür, “burası 1. Derece Arkeolojik bir kazı alanıdır. Remzi Gür’ün buna rağmen burada bir nargile kafe restoran yapımına öncü olması şık olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

“AKP hizmet amaçlı değil, çıkar amaçlı kullanılmıştır”
Kader Gür ayrıca, “bu tarz hukuksuz işlerin AK Parti kimliği taşıyan insanlarca yapılması çok ciddi bir tartışma konusudur. Bunlar asla kabul edilebilecek şeyler değildir. AK Parti bir siyasi kurum olarak değil, maalesef bir şirket olarak görülmüştür. Bunların hesabı sorulmalıdır. Yaşanan bu izahsız durum maalesef bugün AKP’nin kendisini sorgulaması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi olmakla birlikte, eğer buraya Beykoz Belediyesi tarafından işletme ruhsatı verilmişse, derhal iptal edilmeli ve 1. Derece Arkeolojik Kazı Alanı üzerinde yapılan kaçak yapı derhal yıkılmalıdır. Beykoz’da milyon dolarlık kaleler yıkıldıysa bu kaçak kafeterya da pekala yıkılabilir. Bu Beykoz halkının vicdanını rahatlatacaktır” dedi.

https://www.abcgazetesi.com/erdoganin-cocuklarinin-okul-parasini-odemesiyle-taninan-remzi-gur-muze-yapacagim-diye-aldigi-araziyi-nargile-kafe-yapti-20322

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trump Towers'ı törenle açan Erdoğan, Donald Trump için daha sonra bakın ne dedi 'Ben bir yanlış yaptım...!' Başkan İmamoğlu’ndan ‘Yenikapı’ için ilk açıklama: Bu ahbap – çavuş ilişkisi bitecek! Karamollaoğlu: Korkan yönetici adil davranamaz Trabzonlulara ‘Pontus’ diyen AKP’li Tevfik Göksu’nun ‘rant’ belgeleri ortaya çıktı!