Home
02 Ekim 2019 ( 281 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'ın sarayı için yeni yıkımlar!


AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'teki sarayı için önce 40 bin ağaç kesilmişti. Şimdi de Okluk Mevkii'ndeki cafe ve restorantların "sarayın güvenliği" için yıkıldığı iddia edildi.AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yaklaşık 40 bin ağaç kesilerek inşa edilen Marmaris Okluk Koyu’ndaki 'yazlık sarayın' bulunduğu alanda inşaat hız kesmeden sürüyor, artık inşaatta sona gelindi. 

Okluk Koyu’nda başlatılan proje için, önce sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde inşa edilen yazlık konut yıkılmıştı. Daha sonra, bölgenin koruma statülerinde ve imar planlarında değişikliğe gidilmişti. İnşaatı büyük ölçüde tamamlanan 'yazlık saray' için deniz doldurulup, yeni bir otoyol ve büyük yatların yanaşabileceği iskeleler yapılmıştı.

Erdoğan'ın yeni sarayı için Okluk Mevkii ve Karacasöğüt çevresinde bulunan cafe ve restoranların da yıkımı başladı. Birçok cafe ve restoranın yıkımının gerçekleştirildiği ve yıkımların devam edeceği öne sürüldü. Yıkımların, "sarayın güvenliği" için olduğu iddia edildi.

İşte yıkılan cafelerden görüntüler:

HALKIN GİRİŞİNE İZİN VERİLMİYORDU

Okluk Koyu’nda süren inşaatların yol açtığı doğa katliamının tüm hızıyla sürdüğünü söyleyen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Bir konut yapılacak denilen alandaki tesislerin sayısı her geçen gün artıyor. Halkın girişine kapalı olan alanı uzaktan izlerken bile birçok tespiti yapabiliyoruz. Bir de içeri alırlarsa neler görürüz tahmin edemiyorum” demişti.

YABANCI ÜLKE ŞEYHLERİ İÇİN Mİ YAPILIYOR?

Okluk Koyu’ndaki yerleşkenin sürekli büyüdüğünü, yeni yapılar eklendiğini ifade eden Alban, “Sadece kendileri için tatil amaçlı mı kullanacaklar, o zaman bu kadar büyük bir alana ne gerek var. Buralara yabancı ülke şeyhlerinin, başkanlarının gelip tatil yapacağını dahi duyduk. Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda bu kadar lüks ve zenginliğin ne anlamı var? Burada kesilen ağaçların her birinin bizim için manevi değeri vardı. İnsanlar nefes alabilsin diye el değmeden korunan alan artık yok oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Yerleşkeye personel lojmanlarının dışında havuzlu villalar inşa edildi. Erdoğan’ın kullanacağı sarayın hemen arkasında daha küçük boyutta ve önlerinde havuzlar bulunan konutlar yapıldı. Yazlık sarayın iki açık spor sahasının yapımı da tamamlandı.

170 ve 50 metre uzunluğunda iki ayrı iskelenin yapıldığı alanda bu iskelelerin yanı sıra üç plaj için 10 bin 966 metrekare alanın doldurulma çalışmalarında da sona gelindi. ENPO Mühendislik Çevre Danışmanlık Madencilik İnşaat ve Tarım Sanayii Ticaret Ltd. Şirketi’nin üstlendiği proje çerçevesinde hilal görünümlü üç yapay plaj ve iskele yapılmasına karar verilmişti.

AĞAÇ KATLİAMI

'Yazlık saray' için 2.1 kilometre uzunluğundaki alanda yaşanan ağaç katliamı uydu görüntülerine de yansımıştı.

TOKİ YAPACAK DEMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, 31 Ekim 2017’de yaptığı açıklamada, Okluk Koyu’ndaki devlet konukevi inşaatına o güne dek 12 milyon lira harcandığını söylemişti. Kasırga, “12 milyon 125 bin lira harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. Projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Ortaya çıkmış bir proje, yapılmış bir ihale olmadığından, yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telafuz edemiyorum” demişti.

http://www.krttv.com.tr/gundem/erdoganinsarayiicinyeniyikimlarh15375.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Örtülü ödenekte artık tek söz sahibi: 3.7 milyar emrinde! Pir Sultan Abdal Kültür Derneği kazandı, İstanbul Valiliği kaybetti! "Cemevleri kamusal hizmet veriyor" Elektriğe yeni zam yolda! Reza Zarrab’ın ABD’ye gitmesinin perde arkasında ne var?