Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
26 Kasım 2020 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan ve El Sani imzaları attı! Varlık Fonu, Borsa İstanbul'u Katar'a sattı!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri El Sani ikili anlaşmaları imzaladı. Erdoğan ve El Sani'nin maske takması dikkat çekti. Türkiye Varlık Fonu (TVF), Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının Katar Yatırım Otoritesi'ne devri için mutabakat zaptı imzaladı.Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA), Borsa İstanbul'un yüzde 10'luk payının QIA'ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı.

TVF’den yapılan yazılı açıklamada, “TVF CEO'su Zafer Sönmez ile QIA CEO'su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen bir törenle imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul'un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği işbirliğini de kapsıyor” denildi.

VARLIK FONUNUN PAYI YÜZDE 80,6’YA GERİLEYECEK

TVF, hâlihazırda yüzde 90,6'lık payıyla Borsa İstanbul'un en büyük pay sahibi konumunda bulunuyor. Katar Devleti'nin yatırım fonu olan QIA'ya devredilecek paylardan sonra TVF, Borsa İstanbul'un yüzde 80,6'lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Borsa İstanbul’da 2015’te aldığı yüzde 10’luk payı, ABD’de İran yaptırımlarını delmek suçlamasıyla yargılanıp ceza alan eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanması sonrasında TVF’ye satmıştı.


http://www.krttv.com.tr/gundem/turkiye-ve-katar-anlasti-erdogan-ve-el-sani-imzalari-atti-h55345.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni Akit Haber Müdürü'nden sağlık emekçilerinin özlük haklarına saldırı! 'Rüşvetimi ver susayım mantığı gibi' Atanamayan öğretmenler Ankara’da eylem yaptı! Bahçeli'nin stratejisi ters tepti! İstanbul'daki iftar programında MHP'li il başkanını yuhaladılar! Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasından sonra yapılan ilk tahvil ihracına üç katı kalep geldi! Türk tahvillerinin yüzde 60'ı bakın kimlere satıldı?