Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
20 Temmuz 2018 ( 46 izlenme )
Reklamlar

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 13 Temmuz'da Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB'ye indirmesinin ardından 11 Türk şirketinin notlarını da gözden geçirdi. Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü.

Dünya gazetesinin aktardığına göre, Fitch, 11 Türk şirketinin notlarını gözden geçirmeye aldı, ancak bunlar arasında sekiz tanesinin uzun vadeli kredi notu (IDR) hakkında değerlendirme yaptı.

Şirket, Coca-Cola İçecek, Emlak Konut GYO, Rönesans Gayrimenkul, Türk Telekom, Turkcell, Turkcell Finansman ve Tüpraş'ın kredi notunu bir kademe indirdi. Arçelik'i ise teyit etti.

Fitch ekonominin makro istikrarını bozucu risklerin artmasını gerekçe göstererek 13 Temmuz'da Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürmüş ve BB+'dan BB'ye indirmişti. Görünümü ise 'durağan'dan 'negatif'e çevirmişti.

KOÇ, S&P'DE 'ÇÖP'

Fitch'in not indirdiği Tüpraş'ın da bünyesinde bulunduğu Koç Holding'in notu Standard & Poor's Rating Services (S&P) tarafından geçen günlerde indirilmişti.

Koç Holding tarafından KAP'a yapılan açıklamada holdingin kredi notları üzerinde yapılan inceleme çalışması sonucunda holdingin uzun vadeli kredi notunun 'BB+', kısa vadeli kredi notu 'B',  görünümünün ise durağan olarak revize edildiği belirtilmişti.

Business HT'nin haberine göre, Bu seviye S&P not çizelgesinde yatırım yapılabilir seviyenin altında bir başka ifade ile 'çöp' seviye olarak ifade ediliyor. 

https://www.abcgazetesi.com/ekonomi/fitch-7-sirketin-notunu-dusurdu/haber-95415

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

9 Kasım'da 'fesli şarlatan'ı ziyaret etmişti. Diyanet İşleri Başkanı’ndan ‘Mısıroğlu ziyareti’ açıklaması Yıldırım'dan itiraf gibi açıklama! "250 sayfayı okumadım, o sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz" İmamoğlu: İBB'de büyük israf tespit ettik 'Kılıçdaroğlu yapamaz' deyince, kadın araya girdi ağzına geleni söyledi !