Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
28 Ağustos 2018 ( 113 izlenme )
Reklamlar

Gerçek enflasyon yüzde 80!

Gelişmekte olan ülkeler para birimi uzmanı ve ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Steve Hanke, Türkiye’de resmi olarak en son yüzde 15.85 olan yıllık enflasyonun gerçekte yüzde 80 olduğunu öne sürdü.

Hanke, “zımni enflasyon modeli” ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor. Ancak kur geçişkenliği oranını birebir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler Hanke'in yöntemini kabul etmiyor. SGP metodolojisi, ekonomi literatüründe de tartışılan bir hesaplama. Ancak Türkiye'de son 2 yılda petrol ve demir cevheri fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarının dolar bazındaki artışından dolayı enflasyonun hesaplananın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

PARA ARZI FAZLA ARTTI

Sözcü'de yer alan habere göre, Steve Hanke, 24 Haziran'da Forbes Dergisi'nde kaleme aldığı makalede de yıllık mayıs enflasyonunun gerçekte yüzde 10.85 değil, onun 3.6 katı yani yüzde 39.2 olduğunu savunmuştu.

Hanke, makalesinde “para miktarı teorisi” yaklaşımıyla yola çıktığını vurgulamıştı. Yaklaşıma göre, piyasadaki para arzı artırılırsa kısa vadede üretim düzeyi artıyor ancak uzun vadede potansiyel düzeyine iniyor. Böylece fiyat düzeyindeki artışla kalınıyor. Steve Hanke, makalesinde Türkiye'nin 10 yıllık para arzı verileri denkleme uygulandığında Türkiye'nin para arzı için altın büyüme oranının yüzde 13 olduğunu belirterek, “2014'ten bu yana, geniş para arzı, yıllık ortalama yüzde 16 hızında büyüyor. 2016'dan bu yana oran daha da artarak yüzde 18'e yükseldi” yorumunu yapmıştı.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/gercek-enflasyon-yuzde-80-203280h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstifa eden iştirak müdürlerinden açıklama! İşlenmiş gıda enflasyonu 9 yılın zirvesinde! Türkiye NAVTEX ilan etti! Acil ülkesine döndü! NAVTEX nedir? Burhan Kuzu 'Tanımam' dediği uyuşturucu baronuyla yemekte!