Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
28 Nisan 2018 ( 96 izlenme )
Reklamlar

Giderayak memleketin değerlerini satıyorlar!

Halkın birikimleriyle kurulan şeker fabrikalarında yağma sürüyor. Hükümet, Cumhuriyet'in ilk şeker fabrikası olan Alpullu ile Muş şeker fabrikalarını da sattı


Türkiye'nin sanayileşme hamlesinde tarihsel öneme sahip olan şeker fabrikalarında yağma tüm hızıyla sürüyor. Hükümetin uluslararası tekellerin isteği doğrultusunda yok pahasına satma kararı aldığı 14 şeker fabrikasının ikisi de dün satıldı. Böylece, aralarında Cumhuriyet'in ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker'in de bulunduğu iki fabrikanın daha satışıyla birlikte toplamda 11 şeker fabrikasının satışı yapılmış oldu.

Alpullu, Demir'e gitti

Dünkü satış trafiğinin ilki Alpullu Şeker Fabrikası'nda yaşandı. İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. İki elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 149 milyon 500 bin lira, artırım aralığı da 500 bin lira olarak belirlendi. Açık artırma sonunda en yüksek teklifi 150 milyon lirayla işadamı Nevzat Demir'in sahibi olduğu Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. Bir dönem Beşiktaş'ın da yöneticiliğini yapmış olan Demir, Fırat Pen ve Fırat Plastik'in de sahibi durumunda.

Muş Şeker, MBD İnşaat'ın

Alpullu ihalesinden yarım saat sonra yapılan diğer ihalede ise Muş Şeker Fabrikası için yapıldı. Pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ ile MBD İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Öz Er-Ka İnşaat Turizm Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu katıldı. İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. Birinci tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 199 milyon 900 bin lira, asgari artırım aralığı da 100 bin lira olarak belirlendi. Açık artırma sonunda en yüksek teklif 230 milyon 200 bin lira ile MBD İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Öz Er-Ka İnşaat Turizm Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu'ndan geldi.

Kastamonu'da ihale iptal!

Günün son özelleştirme ihalesi ise Kastamonu Şeker Fabrikası için yapıldı. İhalede iki firma teklif verdi. 119 milyon 600 bin TL ile başlayan ihalede iki firma da çekildi. Böylece Kastamonu Şeker Fabrikası ihalesi iptal edildi.

***

Kimler ne kadara aldı?

Kamuoyunun yoğun tepkisine rağmen şeker fabrikalarını yok pahasına satın alan şirketler şöyle:

* Niğde Bor, 336 milyon TL'ye Doğuş Yiyecek ve İçecek'in,

* Kırşehir Şeker, 330 milyon TL'ye Tutgu Gıda'nın,

* Afyon Şeker, 725 milyon TL’ye Doğuş Yiyecek ve İçecek'in,

* Yozgat Şeker, 275 milyon TL'ye Doğuş Yiyecek ve İçecek'in,

* Çorum Şeker 528 milyon TL'ye Safi Katı Yakıt'ın,

* Turhal Şeker, 589 milyon TL'ye Kayseri Şeker'in,

* Ilgın Şeker, 637 milyon TL'ye Alteks'in,

* Burdur Şeker, 487 milyon TL'ye Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi'nin,

* Elbistan Şeker, 297 milyon lirayla Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ'nin oldu.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

NASA Mars'ta konut yapıyor! Yerel seçim öncesinde YSK’den mühür açıklaması Şaka değil ! Bu görüntüler TÜBİTAK'ın bilim fuarında çekildi ! AKP’nin asker vekilleri terhis oldu! İşte bedelli vekiller