Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
30 Nisan 2018 ( 78 izlenme )
Reklamlar

Gülriz Sururi: Cumhuriyeti tekrar kazanacağız

Usta tiyatrocu Gülriz Sururi, erken seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Türk tiyatrosunun usta isimlerinden Gülriz Sururi, " Cumhuriyeti elimizden almaya çalışanlar canımı yakıyor" dedi. 89 yaşındaki sanatçı erken seçimi ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Kimse yükselen cehaleti göremedi 

Gülriz Sururi, Posta'ya verdiği röportajda "Ülke gündemini takip ediyor musunuz? " sorusunun sorulması üzerine verdiği cevapta; "Ediyorum. Benim neslim geleceği çok güzel hayal etmişti. Gelecek çok kötü geldi maalesef. Cumhuriyeti elimizden almaya çalışanlar canımı yakıyor. “Biz-siz” diye bir ayrılık çıktı. Bu döneme kadar bir tek Türk halkı vardı. Şimdi ikiye bölündük. “Eğitim şart” denirdi, meğer bunca yıl espride kalmış bu gerçek. Kimse yükselen cehaleti göremedi. Bizim neslimize cumhuriyet yetmedi, demokrasi istedik. Demokrasi yetmedi, daha solu istedik. Şimdi Cumhuriyetimizi yeniden kazanmaya çalışıyoruz. Böyle devam edemez. Varlıklı olanların, imkanı olanların çoğu ülkeyi terk etmek istiyor. Haklılar. Bu haliyle bu ülkede durulmaz, yaşanmaz. Yaşanmaz hale geldi. Korku toplumu olduk. İnsanlar evlerine kapandı. Herkes, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyor. Halbuki en çok kendilerini sokuyor yılan. Dünyadan haberleri yok. Ama umutsuz olmayın, Cumhuriyeti yeniden kazanacağız. Benim tek rehberim Atatürk’ün eseri ‘Nutuk’tur. Benim için Allah vicdan demek. Vicdan da zaten benim içimde. Ama politikacılar vicdansız. Ve güç onların elinde. Baksanıza, anayurdu demir ağlarla değil, betonlarla ördüler. Kimse Atatürk’ü tanımıyor. Bilselerdi taparlardı ona! Ama hâlâ şansımız olduğunu biliyorum. 20 sene sonra dünyaya örnek olacak bir ülke haline geleceğimizi umuyorum. Tabii gerçekten emek verirsek" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/966385/Gulriz_Sururi__Cumhuriyeti_tekrar_kazanacagiz.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

O soruyu soran Mehmet Akif Ersoy yaşananların AKP’lilerin paylaştığı gibi olmadığını açıkladı! ‘Akademisyen kanında duş almak isteyen' Peker'den cihatçılara binlerce ekipman! Merkez Bankası ile ilgili çok çarpıcı iddia! Manisa’da 21 asker gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı!