Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Şubat 2020 ( 255 izlenme )
Reklamlar

Havalimanında zarar üstüne zarar!


AKP’nin, kira sözleşmesinde süre dolmadan ticari uçuşlara kapattığı Atatürk Havalimanı için TAV’a ödenecek tazminatı belirlemek amacıyla da “hizmet alım ihalesine gittiği” ortaya çıktı. Süresinden önce sonlandırılan sözleşme nedeniyle TAV’a 389 milyon Avro tazminat ödenirken, bir de oluşan bu zararı tespit etmek için hizmet alımı yapılan denetim firmasına ödeme gerçekleştirildi. Tüm bu ödemeler yurttaşın vergisiyle oluşan devletin bütçesinden çıktı. AKP, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasını, “Fizibilite için zorunluluktu” diyerek savundu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, SP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’ın soru önergesine yanıt verdi. İstanbul Havalimanı’nın 6 Nisan 2019’da açılmasının ardından Atatürk Havalanı’ndan ticari uçuşlar durdulmuştu. Erken taşınma nedeniyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Atatürk Havalimanı’nı işleten TAV arasında 3 Ocak 2021’e kadar geçerliliği olan kira sözleşmesi de sonlandırıldı. Şirket, sözleşmenin erken sona ermesi nedeniyle uğrayacağı kâr kayıplarını, yani zararını talep etti. DHMİ, şirkete 389 milyon Avro tazminat ödedi. Bakanın verdiği yanıt ise zararı tespit etmek için de ayrıca hizmet alım ihalesine çıkıldığını ortaya koydu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; SP’li Karaduman’ın sorularına yanıt veren Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’nda ticari yolcu taşımacılığına bütünüyle başlandığı tarihte Atatürk Havalimanı’nın tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılmasının İstanbul Havalimanı büyüklüğündeki bir projenin fizibilitesi için zorunluluk olduğunu savundu. Yanıtta, “İstanbul Havalimanı’nın 7 Nisan 2019 tarihi itibarıyla tam kapasite hizmete verilmesi ile birlikte Atatürk Havalimanı’nın ticari yolcu trafiğine kapatılması ve kira sözleşmesinin süresinden önce sonlandırılması neticesinde kâr kayıplarının tespitine ilişkin olarak finansal ve hukuki hizmet alımı için ihaleye çıkılmış ve ihale sonucunda uluslararası bağımsız denetim firması tarafından gerekli çalışmalar yapılmıştır” denildi.

Denetim firmasına ne kadar ödeme yapıldığı ise yanıtta yer almadı.

https://www.abcgazetesi.com/havalimaninda-zarar-ustune-zarar-77554

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’nin oy rekoru kırdığı belediye "kovduğu işçilerin maaşını" bakın nereye verdi! Boğaz’daki kaçaklara gece yarısı krokili af! Şeker fabrikası kalmayacak! Yasalar böyle kabul ediliyor: AKP'li vekiller önce imza attı, sonra teklifin içeriğini sordu!