Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
22 Kasım 2020 ( 5 izlenme )
Reklamlar

İBB'nin kreş ve yeşil alan planına da Saray İttifakı'ndan ret!


İstanbul Eyüpsultan'da yıllardır boş kalan alan için hazırlanan “kreş, yeşil alan ve belediye hizmet alanı” düzenlemesi AKP-MHP grubu tarafından kabul edilmedi.İstanbul Eyüp’te üzerinde yıllardır İETT peronu ve kreş bulunan yaklaşık 5 dönümlük parselin imar planları mahkeme tarafından iptal edilince İstanbul Büyükşehir Belediyesi  yönetimi tarafından yeni bir plan hazırlandı.

Ancak plan AKP ve MHP'li üyeler tarafından kabul edilmedi.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; Planda mevcut duruma uygun olarak “belediye hizmet alanı, kreş, yeşil alan” düzenlemesi yapıldı. Ancak Cumhur İttifakı, çoğunluğunu kullanarak parselin tamamını “yeşil alan” ilan etti.

Eyüpsultan'da yıllarca boş kalan alanın ne olacağı yılan hikayesine döndü. Arazi 2003 tarihli planda yeşil alandı. 2010 yılında da parsel; “kültürel tesis, dini tesis ve yeşil alan” fonksiyonuna alındı. Plan, açılan dava sonucu 2012'de yeşil alan miktarının azaldığı gerekçesi ile iptal edildi. Karar 2019'da kesinleşti.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Yeni İBB yönetimi de parsel için plan teklifi hazırladı. Parsel, “kreş, yeşil alan ve belediye hizmet alanı” olarak düzenlendi. Teklif, 18 Kasım tarihli meclis oturumunda gündeme geldi.

AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu, plan teklifini reddederek arazinin tamamının “yeşil alana” alınmasını uygun buldu. Komisyonun raporu, Millet İttifakı'nın ret, Cumhur İttifakı'nın “evet” oyları ile kabul edildi. Böylece üzerinde İETT peronu ve Akşemsettin Anaokulu bulunan parselin tamamı “yeşil alan” ilan edildi.


http://www.krttv.com.tr/gundem/ibb-nin-kres-ve-yesil-alan-planina-da-saray-ittifaki-ndan-h54872.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4,5 yaşındaki küçük kıza tecavüz eden sapığa istenen ceza belli oldu! Hollanda'da öyle bir şey oldu ki! Dış basının gözünden İstanbul seçimi: Erdoğan’a ağır darbe YSK için çok konuşulacak iddia: "6'ya 5 karar verecek"