Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
05 Eylül 2019 ( 34 izlenme )
Reklamlar

İhaleyi kaptılar tek bir adım bile atmadılar!


Kan ürünleri ihalesi de Sancak Grubu’na!


‘Kan ürünleri işleme ihalesi’ni alan şirketin Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a ait MAXICELLS A.Ş olduğu ortaya çıktı. Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Çolak, “Ortada şeffaflıktan uzak, amacı bilinmeyen bir durum var” dedi.


Kandan üretilen ilaçların işlenmesi ihalesini almasına karşın yükümlülüklerini yerine getirmediği iddia edilen şirketin Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a ait MAXICELLS A.Ş olduğu ortaya çıktı. İlaçların diğer ülkelerde daha ucuz olduğu Türkiye’deki hastaların ise bunlara yüksek fiyatlarla erişebildiği öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı, SGK ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen ‘Plazma Fraksinasyonu Projesi’ çerçevesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kandaki plazmadan elde edilen ürünlerin temini için açılan ihaleye 18 şirket teklif verdi. Türkiye’de işlenerek dışa bağımlılığın sona ermesi ve daha ucuza temin edilmesi için yapılan ihale 2017 yılında 12 yıllığına Murat Sancak’a ait MAXICELLS A.Ş’ye verildi.

İHALE ŞARTLARI YERİNE GETİRİLMEDİ

Türk Kızılayı’nın toplayacağı kanlardan Türkiye’de ilaç üretilmesi ve bunların SGK’ye satılmasını öngören proje hâlâ hayata geçmedi. İhale sözleşmesinin imzalandığı 2017 yılı rakamlarıyla kamu maliyesine 15 milyar katkı sağlayacağı açıklanan proje ile ilgili TEB Başkanı Erdoğan Çolak çarpıcı sorular sordu. Çolak, firmanın yükümlülüklerini yerine getirmeyip, ihale şartlarına uymayarak ülke ekonomisini, kamu yararını ve halk sağlığını ilgilendiren yerli ilaç üretimi ile ilgili atması gereken adımları atmadığını söyledi. Bu nedenle bu ürünlerin Çin–Almanya hattında birtakım yabancı şirketler tarafından üretildiğini belirten Çolak, “Yasaya aykırı bir şekilde, adeta alım garantisi varmışçasına eczaneleri de devreden çıkartıp tekelleşme yoluna gidiliyor” diye konuştu.

KARANLIK BİR DURUM

Ortada şeffaflıktan uzak, bir durumun bulunduğunu bildiren Çolak, “Ve bu karanlık durum elbette pek çok soru işaretini beraberinde getiriyor” dedi. Çolak, üretim yapılmadığı için Çin-Almanya hattındaki bazı ülkelerden ilaç getirildiği iddiasında bulunarak şu soruları yöneltti:

  • Sözleşme karşılığında firma neler vaat etti? Kızılay kendi görevini yerine getirdi mi? Kan topladı mı, yurtdışına gönderdi mi? Yoksa Kızılay sürecin dışında mı bırakıldı?
  • Söz konusu firma en başta yapması gerektiği gibi üretim merkezini açtı mı ya da bununla ilgili herhangi bir girişimde bulundu mu?
  • Üretim merkezini açmadıysa yerli bir firmanın hâlihazırda ürettiği kan ürünlerinin ruhsatını kendi üzerine alarak SGK aracılığı ile hastanelere dağıtımını gerçekleştirdi mi?
  • Bahsi geçen firma hangi parametreler doğrultusunda seçildi?
  • Söz konusu firmaya alım güvencesi verildi mi? Verildiyse bu güvence kaç yıllığına verildi?
  • Alım güvencesinin tek bir firmaya verilmesi ile ilaç alanında bir tekel yaratılmış olunmayacak mı?
  • Eğer bir tekel yaratılırsa bunun adı kamunun özel sektöre kaynak aktarması değil midir?”

https://www.birgun.net/haber/ihaleyi-kaptilar-tek-bir-adim-bile-atmadilar-kan-urunleri-ihalesi-de-sancak-grubu-na-267334

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Abdullah Gül ilk kez 'Zafer Bayramı ve Atatürk' deyince... AİHM'den 770 gündür tutuklu olan Osman Kavala hakkında karar Bakanlıktan ‘ucuz et’ itirafı! Örtülü ödenekten 51 milyon avro sızdı iddiası!