Anasayfa
17 Nisan 2019 ( 130 izlenme )
Reklamlar

İmamoğlu gelmesin paniği!


Avukat Kazan, AKP’nin İstanbul’da seçimin iptali için yaptığı başvuruyu böyle değerlendirdi: AKP’nin, Seçim Kanunu’ndaki başvuru koşulları henüz oluşmadan seçimin iptalini istediğine dikkat çeken Turgut Kazan tam bir kanunsuzluk yaşandığını savundu. Başvuruyu ‘kirli ve organize’ diye nitelendiren Kazan, “Bir oyun peşindeler” dedi.AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'da seçimin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. “İtirazlar tamamlanana kadar Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmemesi” talebinde de bulunduklarını belirten Yavuz, 3 valiz delili YSK'ye sunduklarını kaydetti. Yavuz, “Oyların tamamı sayılsaydı, şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı” iddiasında bulundu.

AKP, Maltepe'deki sayımın tamamlanmasını beklemeden, İstanbul'da seçimlerin iptali ve yenilenmesi talebiyle olağanüstü itiraz başvurusu yaptı. Seçim Kanunu'nun 130. Maddesi'ne göre olağanüstü itirazın yapılabilmesi için Maltepe'deki oy sayım işleminin tamamlanması, İstanbul'da nihai seçim sonucunu gösteren “il birleştirme tutanağının” tanzim edilmesi ve seçim sonucuna göre mazbatanın seçimi önde bitiren adaya verilmesi gerekiyordu. Ünlü hukukçu Turgut Kazan, gelinen noktayı çarpıcı sözlerle değerlendirdi:

Turgut Kazan

OYUN PEŞİNDELER: Bir oyun peşinde oldukları anlaşılıyor. ‘Acaba biz bir biçimde sonuç tutanakları verilmeden sonuç alabilir miyiz, seçimi kazanan kişinin göreve başlamasını engelleyerek, kirli işlerimizin ortaya çıkmasını engelleyebilir miyiz?' çabasıdır bu. Çuvallarla, valiz dolusu kağıtlarla bu iş yapılamaz. Seçim murdar edildi algısı yaratmak için yapılıyor. Bu, eyvah sayım bitiyor paniğidir, İmamoğlu belediye binasına giremesin paniğidir ve demokrasi ayıbıdır.

ŞİMDİ ANLADIK: Seçim dışı polis marifetiyle kağıt doldurularak, delil yaratarak bu iş olmaz. Biz şimdi anlıyoruz ki, seçim yenilenecekse hem Cumhurbaşkanlığı hem Anayasa referandumu açıkça hileye dayalı seçimlermiş.

KANUNSUZLUK: Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmemesi talebi, tam bir gözü karalık ve kanunsuzluktur. Daha kendi istekleri üzerine yapılan Maltepe'deki sayımlar devam ederken böyle bir itiraz yapılması, çok açık biçimde kirli ve organize bir başvurudur.

Nadi Türkaslan

GÖRÜŞÜLEMEZ BİLE

Bu arada eski savcı Nadi Türkaslan ise AKP'nin olağanüstü itiraz yolunun açılabilmesi için öncelikle önceki itirazların sonuçlanmış ve seçimin kesinleşmiş olması gerektiğini ifade etti. Türkaslan, “Bu itirazı görüşmek hukuken olanaksızdır” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/imamoglugelmesinpanigi4453203/?fbclid=IwAR260zy2IfQtMFfS90EbQUAjsx5H8vLg3M_3j6PjaBSR7K6rtvOjnXYW2E

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Pamuk eller cebe ile" ne kadar toplandı? Sedat Peker'in kısa bir süre önce gündeme getirdiği SADAT nedir, kimdir, ne iş yapar? Halkbank’ta gece yarısı neler oldu? Perakendeci çakılma bekliyor!