Anasayfa
19 Kasım 2021 ( 5 izlenme )

İmamoğlu’ndan dolar mesajı: "Döviz kuru nedeniyle artan fakirleşmeye karşı sosyal yardımları artırma kararı aldık"


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dolar/TL'de yaşanan artışın ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Türk Liramızın hızla değersizleşmesi yüzünden, her gün bütçemizi revize etmekle uğraşıyor, bütün yatırımlarımızı gözden geçirmek zorunda kalıyoruz" dedi. İmamoğlu, diğer paylaşımında da "Döviz kuru nedeniyle artan fakirleşmeye karşı sosyal yardımları artırma kararı aldık" ifadelerini kullandı.


Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı ve politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekti. Böylece Eylül, Ekim ve Kasım ayı toplantılarında toplamda 400 baz puanlık indirim yapılmış oldu.

Faiz kararının açıklanmasının ardından sert yükselen dolar/TL kurunda 11 seviyesi aşıldı.

İMAMOĞLU: YATIRIMLARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDA KALIYORUZ

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilikle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

İmamoğlu, “Türkiye için olduğu gibi İstanbul'un da en az 10 yıllık yatırımlarını bugünden planlamamız, geleceği görebilmemiz gerekirdi. Oysa, Türk Liramızın hızla değersizleşmesi yüzünden, her gün bütçemizi revize etmekle uğraşıyor, bütün yatırımlarımızı gözden geçirmek zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARTAN FAKİRLEŞMEYE KARŞI SOSYAL YARDIMLARI ARTIRMA KARARI ALDIK”

Yaptığı yeni paylaşımda alınan kararı duyuran İmamoğlu, “Döviz kuru nedeniyle artan fakirleşmeye karşı sosyal yardımları artırma kararı aldık. Ayrıca, 50 binden fazla öğrencimize burslarının ilk taksidi de Aralık'ın ilk haftası yatacak. İstanbul'da dayanışma her şeye rağmen devam edecek” dedi.

“İBB’NİN UĞRADIĞI ZARAR 12 MİLYAR TL”

İBB Sözcüsü Murat Ongun, dolar/TL ile ilgili sosyal medya hesabından “23 Haziran 2019'dan bugüne hiç iç borçlanma yapmadık, devraldığımız iç borcun da büyük bölümünü ödedik. Dış kredide ise TL’nin her gün değer kaybetmesi yüzünden İBB’nin uğradığı zarar 12 milyar TL. Bu rakamla Beylikdüzü'nden Çağlayan'a metro yapılabilirdi” paylaşımı yaptı.

“27 KM'LİK METRO YATIRIMI KURDAKİ ARTIŞA KURBAN OLDU”

Murat Ongun, dün “Yabancı paralar karşısında Türk Liramız ne yazık ki hızla değer kaybediyor. Dün akşam attığım tweette 25 km'lik metro yatırımını, kur artışıyla kaybettiğimizi yazmıştım. Bugün itibariyle maalesef 27 km'lik metro yatırımı, kurdaki artışa kurban oldu. Yazık” mesajını paylaşmıştı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/imamoglundandolarmesajiyatirimlarimizigozdengecirmekzorundakaliyoruz6776975/?utm_source=anasayfa&utm_medium=free&utm_campaign=gozdenkacmasin

Bunlar da İlginizi Çekebilir