Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
29 Mart 2018 ( 230 izlenme )
Reklamlar

İsmail Kahraman'ın Atatürk takıntısı devam ediyor! "Abdülhamit düşürülmese, Çanakkale Savaşı olmazdı"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ‘’Meclis Sohbetleri’’ toplantısında, Çanakkale savaşına değindi ve ‘’Osmanlı'nın hatası olmasaydı bu savaşın çıkmayabileceğine ilişkin, tarihçilerin kanaati var. Yani Abdülhamit düşürülmeseydi, çok büyük bir ihtimalle savaş çıkmayabilirdi ya da Osmanlı savaşa katılmayabilirdi" dedi. "Şehit sayısında da kirlilik vardır. Çanakkale'de 250 bin değil 59 bindir şehit sayımız" diyen Kahraman sözlerini Osmanlı'nın 9 ordusu vardı. 9 cephede savaştık. Çanakkale'deki ordu 5. ordudur. 5. orduda 9 kolordu, 24 de tümen vardı. Bunlardan 19. tümenin komutanı Yarbay Mustafa Kemal'dir" diye sürdürdü.

TBMM'de yapılan ve eski başkanlar Mehmet Ali Şahin ile Bülent Arınç’ın da yer aldığı ‘'Meclis Sohbetleri'' toplantısında konuşan Kahraman, Çanakkale'deki şehit sayısının da 250 bin değil, 59 bin olduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanlığı ise, tarihi belgelere dayanarak Çanakkale kara ve deniz muharebelerindeki şehit sayısını, toplam 57 bin 263 olarak açıklamıştı.

‘'KİRLİLİK'' DEDİ…

18 Mart’ta yapılan kutlamaların, deniz zaferi olduğunu savunan Kahraman, kara savaşlarının bir ay sonra başladığını söyledi ve “Şehit sayısında da kirlilik vardır. 59 bindir şehit sayımız. Yaralı, kayıp, hasta, esir, bunlarla beraber 253 bin. ‘250 bin şehit verdik.’ ifadesi doğru değil. Osmanlı’nın 9 ordusu vardı. 9 cephede savaştık. Çanakkale’deki ordu 5. ordudur. 5. orduda 9 kolordu, 24 de tümen vardı. Bunlardan 19. tümenin komutanı Yarbay Mustafa Kemal’dir” dedi.

GENELKURMAY: 57 BİN

Genelkurmay Başkanlığı ise, 1997’de yayımladığı “Birinci Dünya Harbi’nde Çanakkale Cephesi Harekatı'' adlı kitapta 57 bin 263 şehit verildiğini açıklamıştı. Bu kitapta şu ifadeler yer alıyor: ‘' Harekata katılan Türk birliklerinde, kıtalara göre toplam 3 bin 31’i muharip, 2 bin 251’i yardımcı olmak üzere 5 bin 287 subay, 158 bin 363’ü muharip, 97 bin 365’i yardımcı olmak üzere 255 bin 728 er bulunuyordu. Çanakkale’de her iki tarafın da zayiatının oldukça büyük olduğu bir gerçektir. Ancak Türk tarafı zayiatının genellikle bu muharebelerde verilen şehit sayısıyla daima karıştırıldığı görülmektedir. Birinci el belgelere dayalı yapılan araştırmalara göre, kara ve deniz muharebelerinde verilen subay ve er şehit sayısı toplam 57 bin 263’tür'

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/abdulhamit-dusurulmese-canakkale-savasi-olmazdi-2317968/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Reza Zarrab’ın 7’nci gün sorgusunda flaş detaylar! Kamu harcama rakamları'nda büyük artış! Müteahhitlere 15 milyar TL! FETÖ itirafçısı eski polis, Kur'an'a el basıp soruları teslim almış! Muharrem İnce'den Fatih Portakal açıklaması