Anasayfa1
10 Ocak 2021 ( 56 izlenme )

İstanbul’da her 100 evden 17’si belediyeden yardım istiyor!


İstanbul’da koronavirüs salgını sırasında başlatılan yardım kampanyasına 1 milyon 76 bin hane başvururken kent yoksulluğunda yaşanan artış gözler önüne serildi. Askıda Fatura kampanyasında ise yaklaşık 27 milyon ihtiyaç karşılandı.


Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) koronavirüs salgını sırasında başlattığı “Birlikte Başaracağız” yardım kampanyasına 1 milyon 76 bin hanenin başvurduğunu açıkladı.

Salgın dönemine kadar sadece 200 bin kişinin İBB’den yardım aldığını belirten Saymaz, başvuruların 655 bin 680’inde ihtiyaç tespiti yapıldığını belirtti.

‘Boğazdaki ev bile yardıma muhtaç’ başlıklı yazısında “İstanbul Boğazı’na bakan bir apartman, Haliç’in kıyısındaki ahşap bir konak, Şişli’de gökdelenler arasındaki müstakil bir ev bile belediyeden gönderilecek yardım paketi ve alışveriş çekinin yolunu gözlüyor” ifadelerini kullanan Saymaz, İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) “Salgında Kent Yoksulluğu ve İstanbul’da Yoksulluk Profilleri” raporunun verilerini de paylaştı.

YOKSULLUK HARİTASI

Rapora göre yardım oranların oranların oranı yüzde 3’ten yüzde 17’ye çıkarken en çok yardım başvurusunun Esenler ve Küçükçekmece’den geldiği belirtildi.

İPA’nın raporunda İstanbul’un emlak rayiç bedeline ve sosyo ekonomik statüsüne bakılarak yardım başvurularından hareketle yoksulluk haritası çıkarıldı. Rapora göre koronavirüs salgınında yoksullaşan ilçeler şöyle: Çatalca, Büyükçekmece, Beyoğlu, Fatih, Şişli, Sancaktepe, Kartal ve Pendik

Yoksulların haritası ise şöyle: Fatih, Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Haliç, Esenler, Küçükçekmece, Esenyurt, Büyükçekmece, Tuzla, Üsküdar, Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyi, Maltepe ve Pendik

ASKIDA FATURA KAMPANYASI BÜYÜYOR

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun’da, Askıda Fatura kampanayasında yaklaşık 27 milyon ihtiyacın karşılandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İhtiyaç sahibi ailelerimiz için devam eden #AskıdaFatura kampanyasında hayırseverlerin karşıladığı ihtiyaç 27 milyona yaklaştı. Aile destek ve anne destek paketlerinde yapacağınız yardımlar kişi başı geliri 560 ile 775 lira arasında olan ailelere ulaşıyor.”

https://tele1.com.tr/istanbuldaher100evden17sibelediyedenyardimistiyor304119/

Bunlar da İlginizi Çekebilir