Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
16 Şubat 2018 ( 65 izlenme )
Reklamlar

İzmir'de laiklik eyleminden yargılanan 15 kişiye beraat

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laikliğin anayasadan kaldırılması yönündeki açıklamaları üzerine İzmir'de protesto eylemi düzenledikleri için yargılanan 15 kişi beraat etti.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laikliğin anayasadan kaldırılması yönündeki açıklamaları üzerine İzmir’de basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin yargılandığı dava karara bağlandı. Davada yargılanan tüm isimler beraat ettiler.

Yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen ancak polis tarafından saldırıya uğrayan yurttaşların davası bir yıldır sürüyordu.

Konu hakkında İzmir 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 2911 sayılı kanuna muhalefet ve kamu görevlisine görevini yaptırmama suçundan dava açılmıştı. Laikliği savunan 15 kişinin yargılanmasına 15 Şubat Perşembe günü devam edildi. Görülen karar duruşmasında yargılanan içlerinden Hazirancıların da bulunduğu 15 kişi beraat etti.

Aralarında Haziran Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Onur Kılıç, İzmir İl Yürütme Kurulu Üyeleri Arman Hekimoğlu, Erkan Altuner, Yüksel Keleş’in de bulunduğu Hazirancılar ve avukatlar savunmalarında; davanın konusu olan 2911 sayılı kanunu esas olarak çiğneyenin emniyet mensuplarının olduğu, anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinden olan laiklik ilkesini çiğneyip anayasaya karşı gelen Kahraman’ın esas suçlu olduğunu belirttiler. Ayrıca eylemde polise saldırı talimatını veren dönemin emniyet amirlerinin de FETÖ tutuklusu olduğunun altını çizdiler.

Ne Olmuştu?

izmir-de-laiklik-eyleminden-yargilanan-15-kisiye-beraat-428408-1.

25 Nisan 2016 tarihinde dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laikliğin anayasadan kaldırılması gerektiği yönünde açıklamalar yapmış ve toplum tarafından büyük bir tepkiyle karşılaşmıştı.

Kahraman’ın açıklamaları üzerine İzmir’de Birleşik Haziran Hareketi Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ÖSYM Binası önünde bir araya gelerek, bir protesto ve basın açıklaması gerçekleştirmek istemişlerdi. Aydınlanma Hareketi’nin de desteğiyle beraber toplanan kitlenin önü polis tarafından kesilmiş ve polisin gazlı, coplu, plastik mermili müdahalesi ile eylem başlamadan sona ermiş, birçok kişi yaralanmış ve gözaltına alınmıştı. Müdahale esnasında bir öğretmenin burnu kırılmış, bir öğrencinin kafası telsizle yarılmış, gözaltına alınanlar yerlerde sürüklenmiş, gözaltı aracına götürülürken polis şiddetine maruz kalmışlardı.

İlgili emniyet güçleri hakkında yapılan suç duyurusunda ise savcılık takipsizlik kararı vermişti. Avukatların itirazı da hiçbir hukuki gerekçe sunulmadan yeniden reddedilmişti. Dün son celsesi görülen davada yargılanan tüm isimler beraat etti.

https://www.birgun.net/haber-detay/izmir-de-laiklik-eyleminden-yargilanan-15-kisiye-beraat-204615.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FETÖ’nün ABD’deki etkinliğine AKP’li eski vekilin damadı sponsor oldu! Erdoğan ‘Fesli’yi hasta yatağında ziyaret etti! Erdoğan'ın, yandaş medyada 'Balıkgözü' kameralarla hınca hınç dolu gösterilen Ataşehir mitingi ! İmam hatiplerin ne kadar ayrıcalıklı olduğunu, bu rakamları görünce daha iyi anlayacaksınız!