Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Eylül 2018 ( 68 izlenme )
Reklamlar

İzmir'in kurtuluşuna günler kala, İzmir'de Yunan konsolosluğu böyle açıldı!

İzmir'de yenilenen Yunanistan konsolosluğu Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Kocias'ın katılımıyla açıldı. Açılışın İzmir'in Yunan işgalinden kurtuluşuna yakın bir tarihte yapılması dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Yunanistan'ın yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılış törenine katıldı.

Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, konuk bakanı İzmir'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türkiye ve Yunanistan'ın coğrafyanın ve tarihin adeta kenetlediği iki ülke olarak iki büyük medeniyeti temsil ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bu iki büyük medeniyetin izlerini ve zenginliklerini birlikte taşıyoruz. Niko'nun her zaman söylediği gibi, Allah bizi komşu yaptı. Her iki ülkede de sayısız kültürel miraslarımız var. Gelirken bilgilere baktım, dillerimizde ortak 5 bin kelime var. Tüm bunlar halklarımızı birbirine yakınlaştırıyor. Biz Yunanistan ile ilişkilerimizde iş birliği ve diyaloğu temel yapı taşı olarak görüyoruz. Niko'nun da söylediği gibi anlaşamadığımız konular var. Hatta bazen fırtınalı günler yaşıyoruz ya da durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ama sonuçta sağduyunun hakim olmasının sebebi de iki tarafta da bu işbirliği ve diyaloğu temel taşı olarak görmek yatıyor."

yun.jpg

"DOSTUM NİKO"

İki ülke arasında bazı konularda görüş ayrılıklarının sır olmadığını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dostum Niko, burada, İzmir'de ve ülkemizde sadece Yunanistan'ın hayrına olan insanlar barınabilir. Yunanistan'ı hedef alan teröristler, darbeciler ve hainler, yani Yunanistan'ı hedef alan hainler bizim ülkemizde barınamaz. Buna da izin vermeyiz."    

YUNAN BAKAN'I KORKUTAN AN

Öte yandan, açılış töreni sırasında İzmir'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü için 9 Eylül'de gösteri yapacak Solo Türk uçaklarının prova uçuşlarından gelen sesler de salona ulaştı.

Konuk Bakanın uçak sesleri üzerine parmağıyla havayı işaret etmesi üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gülümseyerek endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.

Yunanistan'la yaşanan iade krizi ve FETÖ'cü askerlere iltica hakkı tanınması iki ülke arasında ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. Açılışın İzmir'in Yunanistan'ın işgalinden kurtuluşuna kısa bir süre kala yapılması ise dikkat çekti.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/izmirde-yunan-konsoloslugu-boyle-acildi-204095h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul'da 33 yaşındaki genç kadın koronavirüsten hayatını kaybetti! TRT, 92 milyon lira zarar etti! Binali Yıldırım'ın teknolojiye bakışı ! Ülkeyi işte bu kafa yönetecek ! Milli Piyango’da Büyük Şüphe!