Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
31 Aralık 2019 ( 16 izlenme )
Reklamlar

Kanal İstanbul’a Ankara, Artvin, Rize’de de itiraz: Karadeniz’i öldürür


Kanal İstanbul’a itiraz, İstanbul sınırlarını aştı. Ankara, Artvin, Rize, Samsun, Çanakkale, Manisa, İzmir, Eskişehir gibi illerde itiraz dilekçeleriyle çevre ve şehircilik il müdürlüklerine giden yurttaşlar, dilekçelerini teslim ederek “Kanal İstanbul’a hayır” dedi.CHP Ankara İl Başkanlığı’nın çağrısıyla çok sayıda yurttaş Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna itiraz dilekçesi verdi. Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, “Kanal İstanbul yanlış bir projedir. İstanbul’a sahip çıkıp Kanal İstanbul’a ‘hayır’ diyoruz. Kanalın yapılması halinde Sazlıdere Barajı boşa çıkacak, Terkos Gölü’ne deniz suyu karışacak. İstanbul susuzluk problemi ile karşı karşıya kalacaktır. Kanal İstanbul her yönüyle yanlış bir projedir” açıklamasında bulundu.

Partililere, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Ankara milletvekilleri Gamze Taşcıer ve Tekin Bingöl, eski milletvekilleri İlhan Cihaner ve Aylin Nazlıaka da destek verdi. 

ÇANAKKALE: Çanakkaleli yurttaşlar, İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletilmek üzere Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bakanlıkların baskıları ile başvuruların değiştirildiğini belirten CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Biz o raporları gördük, okuduk. DSİ’nin verdiği raporlar var, ‘İstanbul su kaynaklarını kaybeder’ diyor. Bu raporların hepsi değiştirildi. Şu anda dosyada yok. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız” dedi. 

ARTVİN: Artvin’de de benzer manzara vardı. Uzun kuyrukların oluştuğu müdürlük önünde yurttaşlar uzun saatler bekledi. İtiraz dilekçesi verenler arasında Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın ve dernek başkanı Nur Neşe Karahan da yer aldı.

SAMSUN: Samsun’da çevre ve şehircilik il müdürlüğüne itirazlar sabah saatlerinde başladı. “Kanal İstanbul projesi sadece İstanbul’un değil Karadeniz’in de ölüm fermanıdır” diyen çevre platformları, itiraz gerekçelerini dile getirdiler. 

ESKİŞEHİR: Eskişehirli yüzlerce yurttaş da, “Kanal İstanbul” projesinin iptali için CHP tarafından başlatılan imza kampanyasına destek verdi. Eskişehir’de CHP tarafından Kanal İstanbul’un iptali için imza kampanyası başlatıldı. Hamamyolu Caddesi ve Köprübaşı olmak üzere 2 ayrı noktada düzenlenen imza kampanyasına yüzlerce Eskişehirli destek verdi. CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, yapılması planlanan projeye tepki göstererek “Darboğazda olduğumuz bu dönemde böyle projelere ihtiyacımız yok” dedi.

SOYER’DEN HAYIR DİLEKÇESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kanal İstanbul projesine itiraz etmenin vatandaşlık görevi olduğunu” belirterek projenin iptali için çevre ve şehircilik il müdürlüğüne dilekçe verdi. Soyer, “Kanal İstanbul” projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna itiraz etti. Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna itiraz dilekçelerini vermek isteyen yurttaşlar, çevre ve şehircilik il müdürlüğünde uzun kuyruklar oluşturdu. Sabah itiraz dilekçesini verenler arasında Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve İzmirliler de vardı. CHP İstanbul İl Örgütü’nce başlatılan kampanyaya İzmirliler olarak destek verdiklerini söyleyen Deniz Yücel, “Bu artık İstanbul’un meselesi olmaktan çıktı, Türkiye’nin meselesi oldu” diye konuştu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  İzmir Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) İzmir Şubesi de projeye hayır dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1711733/kanal-istanbula-ankara-artvin-rizede-de-itiraz-karadenizi-oldurur.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Halk Arenası'na seçime kadar karartma! İşte Cargill’in yazdığı şeker raporu! AKP'li seçmen 'Şimdi hiç borcumuz yok' deyince vatandaş çıldırdı 'Senin Allah belanı versin !' Rize'de hainler tarafından Atatürk heykeli kaldırıldı ! İşte dünya'nın her yerinden Atatürk heykelleri !