Home
18 Kasım 2020 ( 83 izlenme )
Reklamlar

Kanal İstanbul'a ve mega projelere verdiği destekle biliniyordu: Soylu, Kadir Topbaş'a da soruşturma açacak mı?


Süleyman Soylu, Ekrem İmamoğlu’na, açılan soruşturmaya ilişkin, ‘Kanal İstanbul'a destek vermiş olsaydı da soruşturma açılacaktı’ dedi. Peki eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ı da projelere verdiği destek nedeniyle soruşturma açılacak mı?Geçtiğimiz gün HaberTurk’te Fatih Altaylı’nın programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Kanal İstanbul projesine karşı olduğu için açılan soruşturmaya ilişkin, ‘Destek vermiş olsaydı da soruşturma açılacaktı’ ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’ndan önceki İBB Başkanı Kadir Topbaş ise Avrasya Tüneli, Kanal İstanbul, 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projelere verdiği destek ile biliniyor. Peki Kadir Topbaş’a da kamu kaynakları ile projeleri desteklediği için soruşturma açılacak mı?

BÜYÜKELÇİLERİ KENDİ CEBİNDEN Mİ AĞIRLADI?

2017 yılında 3. Havalimanı inşaatı sürerken dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş, şantiye alanında çeşitli ülkelerin büyükelçilerini ve başkonsoloslarını ağırlamıştı.

photo20201117160459.jpg

2017 yılında yapımı devam eden İstanbul’un ‘mega’ projeleri hakkında büyükelçileri bilgilendiren Topbaş, Kanal İstanbul projesine ilişkin, ‘’Kanal İstanbul ile birlikte hem boğazdaki trafik rahatlayacak hem de gemilerin ve tankerlerin yolu kısılacak’’ ifadelerini kullanmış ve projeye verdiği desteği belirtmişti.

Yine aynı toplantı da İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu da başkonsoloslara inşaatı devam eden 3. Havalimanı ile ilgili olarak sunum gerçekleştirmişti.

 

AVRASYA TÜNELİ’NE SINIRSIZ DESTEK

2011 yılında yapımına başlanan ve 2016 yılında açılışı gerçekleşen Avrasya Tüneli de eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın desteklediği projelerden.

photo20201117161447.jpg

Topbaş’ın tünel inşaatını birçok kez ziyaret ettiği biliniyor. Topbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ile birlikte tünelin test sürüşlerine katıldığını kendi kişisel hesaplarından da paylaşmıştı.

 

Ayrıca İBB’nin sosyal medya hesaplarından Avrasya Tüneli’ni destekleyen paylaşımların yapıldığı görülüyor.

 

 

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ’NE HEM İNŞAATINDA HEM AÇILIŞINDA

2016 yılının Ağustos ayında açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kadir Topbaş’ın desteğini alan bir başka proje.

Birçok kez Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatını ziyaret eden Kadir Topbaş, kişisel hesaplarından ziyaretlerinin fotoğraflarını da paylaşmıştı.

 

Köprü’nün açılışına da katılan Topbaş’ın tüm bu ziyaretlerdeki masrafların belediye bütçesinden mi harcandığı bilinmiyor.

cc441q6waaiteyi.jpg

Ayrıca yapımı için milyonlarca ağaç kesilen Kuzey Marmara Otoyolu’na desteğini de esirgememişti.

 

KENDİ CEBİNDEN Mİ HARCADI

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın düzenlediği toplantıların, yaptığı ziyaretlerin ve hazırlattığı propaganda görsellerinin maliyetinin nereden karşılandığı bilinmiyor. Belediye bütçesinin ‘mega’ projelere destek için mi kullandığı da başka bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak Süleyman Soylu’nun dün sarf ettiği sözlerin ardından Kadir Topbaş’ın bu harcamaları hangi bütçeden yaptığının soruşturulup soruşturulmayacağı merak konusu haline geliyor.

https://abcgazetesi.com/kanalistanbulavemegaprojelereverdigidesteklebiliniyordusoylukadirtopbasadasor367652

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üniversitede sınıf eğitimi ve iktisat kadrosu için ‘din’ şartı arandı "Korona virüsünden kurtuldum" dedikten sonrasına dikkat! Hastalıktan sonra yeni bir sorun ortaya çıktı Orhan Aydın: "Tamer Karadağlı geçici bir kukladır, ipi de başkalarının elindedir" CHP'li Karabat: "Yatırım teklifleri ne zamandan bu yana TCMB Başkanı’nın onayından geçiyor?"