Anasayfa1
27 Ağustos 2022 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Kasaplar derneği başkanından 'ucuz et' uyarısı: Kıymayı 100 TL'ye alabiliyorsanız ette bir şey aramalısınız.

Kasaplar derneği başkanından 'ucuz et' uyarısı: Kıymayı 100 TL'ye alabiliyorsanız ette bir şey aramalısınız.

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, şu anda 1 kilo kıyma fiyatının en az 130 TL olması gerektiğini belirterek, ucuz kıyma satan kasaplar hakkında vatandaşları uyardı. Şen, "100 liraya karkas keseceksiniz, yüzde 15 kemik düşeceksiniz. Vergi, maliyet ve personel giderlerini ekleyip 100 TL'ye kıyma satabiliyorsanız, o ette bir şeyler aramak lazım" dedi.

Yüksek gıda fiyatları gündemden düşmüyor. Hem ucuz hem de kaliteli ürün elde etmek isteyen bir vatandaşın işi zor. Özellikle kasaplardaki et fiyatlarındaki farklılıklar dikkat çekiyor. Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kıymanın ucuza satıldığı konusunda vatandaşları uyardı.

"BÖYLE FİYATLARA SATILMASI MÜMKÜN DEĞİL"
Karkas et fiyatının 100 lira olduğu Samsun'da kilosu 100 TL'den kıyma satılmasının mümkün olamayacağını belirten Ömür Şen, "Biz bugün karkas etin kilosunu 100 liradan kesiyoruz. Bazı kasaplar bugün bile kıymanın kilosunu 100 liradan satıyor. Böyle fiyatların olması imkansız. Ben kasaplar odası başkanı olarak 130140 liradan aşağı kıyma satamıyorsam, kıymanın kilosu çok düşük fiyatlara satılıyorsa bunda bir şey aramak lazım. Mevcut şartlarda 100 TL'ye kıyma satılamaz. Kıymanın kilosunun bu şartlarda bugün en az 130 TL olması lazım. 100 liraya karkas keseceksiniz, yüzde 15 kemik düşeceksiniz. Vergi, maliyet ve personel giderlerini ekleyip 100 TL'ye kıyma satabiliyorsanız, o ette bir şeyler aramak lazım. Halkımız bu konuda duyarlı olsun ve güvendiği kasaplardan alışveriş yapsınlar" dedi.