Anasayfa
19 Mart 2018 ( 273 izlenme )
Reklamlar

Katarlılar da kandırmış! AKP'li bakan Katar'a kırgın: Kıbrıs'ta yer almaları bizi üzdü

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Eroğan'ın damadı, 'torpilli' bakan Berat Albayrak, Kıbrıs açıklarında Türkiye’nin itirazına rağmen petrol arayan ülkeler arasında Katar’ın da bulunmasının kendilerini şaşırttığını ve üzdüğünü söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AKP Şişli Kongresi'nde konuştu. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin içinde olmadığı bir projenin ‘fizibıl olamayacağını’ öne süren Albayrak, şöyle konuştu:

''Bir sürü küresel firma var. Amerika’dan, İtalya’dan geliyorlar, araştırma yapıyorlar, yatırım yapacaklar. Gülerek izliyorum. Niye? Küresel firma bir yatırıma gelince fizibıl mı diye bakar? Geri dönüşü var mı? Halka açık şirketler bunlar… Ben de diyorum ki, Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir proje ekonomik olarak fizibil değildir.''

'KATAR BİZİ SADECE ŞAŞIRTMADI, AYNI ZAMANDA DA ÜZDÜ'
Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını koruyacağını söyleyenAlbayrak, küresel firmalara seslenerek şunları söyledi:

''Hangi pazara, hangi altyapı ve boru hattıyla ulaşacaksınız? Ha ‘Siyasi inat ediyoruz, illa yapacağız’ diyorsanız zarar etmek, batmak istiyorsanız, yatırımcılarınızı üzmek istiyorsanız, buyurun. Ya Türkiye ile kazankazan bir süreç ya da buyurun devam edin. Bizi hayrete düşüren, firmalar içinde Katar’ın da olması. Açıkçası duyduğumda şaşırdım. Katar gibi bir ülkenin, ekonomik ve siyasi olarak çok gerçekçi olmayan projelerin içinde olması bizi sadece şaşırtmadı, aynı zamanda da üzdü.''

KIBRIS ARAMA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYOR
Akdeniz’de Kıbrıs kıta sahanlığında bulunan bölgede yürütülen petrol ve doğalgaz sondaj çalışmaları Türkiye ile Kıbrıs'ı karşı karşıya getirirken, gerginlikler de uzun zamandır devam ediyor.

Rum tarafı, Kuzey Kıbrıs açıkları dahil bölgede petrol arama hakkının Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kendilerinde olduğunu belirterek bazı ülkeler ve uluslararası şirketlerle iş birliği halinde arama çalışmaları yürütüyor.

http://www.abcgazetesi.com/akplibakankatarakirginkibristayeralmalaribiziuzdu82549h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erken seçim sinyali mi? Reuters duyurdu: "İktidar kesenin ağzını açacak" AKP'ye Veyis Ateş ve Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili zor sorular! 'Dürüstçe söyleyin...' İstanbul'da metro skandalı! AKP'liye bedava, CHP'liye paralı! AKP'li vekil vatandaşla kavga etti, halka 'Geri zekâlılar' dedi !