Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
02 Temmuz 2019 ( 42 izlenme )
Reklamlar

Kayyum belediye malını kendi parası gibi dağıtmış!


Derik Belediyesi’ni borç altında bırakan kayyum Hasan Kafkas, bir aracı, emniyete hibe etmek için belediye meclisini ‘olağanüstü’ topladığı ve hibeye ‘saldırıların önlenmesini’ gerekçe gösterdiği ortaya çıktı.


31 Mart yerel seçimlerinde HDP yönetimine geçen Mardin Derik Belediyesi’nde kayyum Hasan Kafkas dönemine ait harcamalara ilişkin devam eden incelemelerde, belediyenin tüm borçlarının daha önce açıklandığı gibi 15 milyonun üzerinde olduğu ortaya çıktı. Kayyum dönemi belediye birimlerine yerleştirilen yöneticilerin, borçları net olarak bildirmemesi nedeniyle ortaya çıkan farkın 2 milyon TL’nin üzerinde olduğu HDP tarafından oluşturulan komisyon tarafından tespit edilirken, borç miktarının toplamda 17 milyon 71 bin TL olduğu öğrenildi. Göreve başlamalarının ardından çalışmalarının yanı sıra, kayyum döneminde yaratılan tahribatları gidermekle uğraşan HDP’li belediye, kayyum döneminde adı değiştirilen Uğur Kaymaz Parkı’nın ismini iade ettiği gerekçesiyle bir müfettiş incelemesinden geçti. Buna rağmen HDP’li belediye, görev başına geldiği 15 Nisan tarihi itibariyle belediye borcunun 857 bin 200 TL’sini de ödedi.

Olağanüstü toplandılar

Kayyum dönemine dair devam eden incelemelerde yeni detaylara ulaşıldı. Kayyum döneminde belediyeye alınan ve Jammer (sinyal kesici) cihaz entegre edilen Nissan Navara marka 4×4 arazi aracının, İlçe Emniyet Müdürlüğünün talebiyle emniyete bedelsiz hibe edildiği ortaya çıktı. Aracın devrinin ise, seçim öncesi 15 Mart’ta yapıldığı ve devir işlemi için kayyum döneminde Kaymakam Hasan Kafkas ile 2 üyeden oluşan 3 kişilik Belediye Meclisinin “olağanüstü” toplandığı resmi evraklara yansıdı.

Şaşırtan gerekçe

Aracın emniyete hibe edilmesine gerekçe olarak ise şu ifadelere yer verildi: “Bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilebilecek saldırıların önlenmesi/etkisiz hale getirilmesi, terör örgütü tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel saldırılarda emniyet görevlilerimizin yaralanması/şehir olmasının önüne geçilmesi amacıyla Derik İlçe Emniyet Müdürlüğüne bedelsiz devrine, meclisimizin 15/03/2019 tarihli olağanüstü oturumunda oy birliği ile karar verildi.”

Milli eğitime 25 yıllık kıyak

Bunun yanı sıra, kayyum döneminde yıkılan eski belediye binasının yerine halen inşaatı devam eden binanın altına yapılan iş yerlerinin de tahsis edildiği ortaya çıktı. İnşaatı devam eden binanın altındaki iş yerleri arasında bulunan ve 280 metrekareyle en büyük iş yeri kayyum tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 25 yıllığına tahsis edildi.

https://www.abcgazetesi.com/kayyum-belediye-malini-kendi-parasi-gibi-dagitmis-25050

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ve Erdoğan Mavi Marmara'cıları da sattı ! 'Giderken bana mı sordunuz !' Haydarpaşa ihalesine katılmak isteyen İBB'ye Ulaştırma Bakanlığı'ndan skandal cevap! MEB'den 'dergâh' talimatı: Önce namaz sonra tirit! "Yeni sistemle Türkiye yok olmakta"