Anasayfa1
07 Temmuz 2022 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Koç Holding net kârını %218 artırdı

Koç Holding, 2022 senesinin 1. çeyreğine dair finansallarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı.

Koç Holding 2022 senesinin ilk çeyreğinde piyasa beklentilerinin hafif üstünde 6 milyar 713 milyon TL net devre kârı elde etti. Geçen senenin aynı devresine göre holding kârını yüzde 218 oranında artırdı. Geçen senenin ilk çeyreğinde 2 milyar 113 milyon TL olan net kâra, finans piyasasından 2 milyar 647 milyon TL, otomotivden 940 milyon TL, enerjiden 858 milyon TL, sağlam tüketimden 110 milyon TL ve başka sektörlerden 44 milyon TL ek katkı sağlandı.

Holding, senenin ilk çeyreğinde geride bıraktığımız seneye göre (finans sektörü etkinlik hasılatı dahil) 152 milyar 105 milyon TL gelir elde ederken, gelirini senelik bazda yüzde 165 artırdı. Brüt kâr ise yüzde 141 artışla 33 milyar 275 milyon TL civarında gerçekleşti.

Finans piyasasında senenin ilk çeyreğindeki pozitif ilerlemeler; vadesiz mevduat ve bireysel kredilerde yaygın piyasa payı kazanımı, kuvvetli tahsilatlar ve çeyreksel düşük tahsili gecikmiş alacak girişleri ile desteklenen düşük kredi riski maliyeti, komisyon gelirlerinde genele sunulan iyileşme, kuvvetli yeni müşteri kazanımı ve içsel sermaye yaratımı ile desteklenen korunaklı sermaye tamponları oldu. Böylece, sektörün konsolide net kâra katkısı senelik yüzde 439 artışla 3 milyar 250 milyon TL oldu.

Otomotivde, avantajlı ürün dağılımı, dışsatım anlaşmaları ve gider denetimi ve fiyatlama disiplini ile öne çıktı. Diğer taraftan iç piyasa ve dışsatım piyasalarındaki zayıflık olumsuz ilerlemeler olarak not edildi. Buna göre, sektörün konsolide net kâra katkısı senelik yüzde 77 artışla 2 milyar 204 milyon TL’ye çıktı.

Enerji yönünde ise, iç talepte büyüme, ürün marjlarındaki kuvvetli artış, stok kârı ve yüksek kapasite tüketimi olumlu, enerji fiyatlarındaki ani artış ise olumsuz ilerleme olarak ilk çeyrekte kayda girdi. Sektörün konsolide net kâra katkısı senelik yüzde 296 artışla 568 milyon TL’ye yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Seçimle alınamayan kıyılara yasayla el koydular! AKP'li patrondan işçilere ölüm tehdidi! "O sarı yelekler 2 saatte kırmızıya boyanır" Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında neler oluyor? AKP’nin kirli aile fotoğrafı büyüyor!