Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
05 Şubat 2019 ( 79 izlenme )

Kömür yerli ama ödemesi dolarla!

Türk Lirası ile iş yapma çağrısı yine lafta kaldı. Devlet Çanakkale’deki Çan-2 Termik Santrali’nden yılda asgari 64 milyon, azami 70.4 milyon dolarlık elektrik alım garantisi verdi. Uygulama 7 yıl geçerli.Vatandaşa döviz bozdurma çağrılarının yapıldığı, sözleşmelerin Türk Lirası'na (TL) çevrildiği bir dönemde devlet, yine dövizle elektrik alım garantisi verdi. Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Odaş Grubu'nun sahibi olduğu Çanakkale'deki Çan-2 Termik Santrali'nden 2019'da 1 milyon 244 bin 267 megavatsaat elektrik karşılığı asgari 64 milyon, azami 70.4 milyon dolarlık alım yapacak. Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, uygulamanın 7 yıl boyunca devam edeceği belirtildi. KAP'taki açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

DOLARA ENDEKSLENDİ

“Şirketimizin 24.01.2019 tarihli özel durum açıklamasında belirtilmiş olan ‘sadece yerli kömür yakıtlı elektrik üretim santrallerini işleten özel şirketlerden elektrik enerjisi satın alımına yönelik olarak hazırlanan anlaşma metni' kapsamında, Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile bağlı ortaklığımız Çan Kömür İnşaat A.Ş. arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde 2019 yılı dönemine yönelik Çan-2 Termik Santrali'nden toplam 1.244.267,02 MWh elektrik EÜAŞ'a satılacaktır. Bu kapsamda Çan-2 Termik Santrali'nin 2019 yılı dönemi için ABD Doları'na endeksli satışlarından sağlanacak gelirler toplamı asgari 64 milyon ABD Doları, azami ise 70.4 milyon ABD Doları şeklinde olacaktır. Söz konusu ABD Doları'na endeksli teşvikli satış mevcut yönetmelik çerçevesinde 7 yıl boyunca devam edecektir.”

TL OLARAK AÇIKLANMIŞTI

EÜAŞ, şubat ayından itibaren yıl sonuna kadar 11 ay boyunca yerli kömür ile elektrik üreten özel sektör santrallerinden toplam 24 milyar kilovatsaat elektrik alacağını duyurmuştu. Şubat ve mart aylarındaki alım fiyatı megavatsaat başına 285 TL olurken, sonraki üçer aylık dilimler için ayrı fiyatlar belirleneceği ilan edilmişti.

Elektrik üretiminde yerli kömürün kullanım payının artırılması için yapılan uygulamada, döviz ile ilgili herhangi bir bildirim bulunmazken, alımların TL ile yapılacağı görülüyor. Ayrıca EÜAŞ'ın özel sektör santrallerine megavatsaat başına ödeyeceği yerli kömür elektriğin fiyatı TÜFE, ÜFE ve dolar kuruna göre ayarlanacak bir formülle yeniden belirlenecek. Buna karşın Çan-2 Termik Santrali'nden doğrudan dolarla elektrik alım garantisi verildi. 7 yıl boyunca devletin Odaş'a ödeyeceği tutar 448 milyon dolar ile 492.8 milyon dolar arasında olacak.

Çan-2 Termik Santrali'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, merhum Korkut Özal'ın oğlu Abdulkadir Bahattin Özal yürütüyor.

Çan-2 Termik Santrali'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, merhum Korkut Özal'ın oğlu Abdulkadir Bahattin Özal yürütüyor.

Şirketi Özal Ailesi kurdu

Enerji ve madencilik alanlarında faaliyet gösteren şirketler topluluğu olan Odaş'ın kurucuları arasında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın merhum kardeşi Korkut Özal da bulunuyordu. Şu anda Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Korkut Özal'ın oğlu Abdulkadir Bahattin Özal görev alıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/komur-yerli-ama-odemesi-dolarla-3393380/?fbclid=IwAR1xyTDMm--WXO9ap6bLNfexdQ3IRXZRXnQ9ijalrfg1YT4VVaaQxXoRGKc

Bunlar da İlginizi Çekebilir