Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
07 Temmuz 2019 ( 33 izlenme )
Reklamlar

Korkutan tahmin! ‘MB’nin güvenilirliğine yeni bir darbe indirildi, TL değer kaybedebilir’


Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası başkanlığından alınmasını değerlendiren New York Times’da yayımlanan makalede, bu kararın bankanın güvenilirliğine ‘yeni bir darbe indirdiği’ yorumu yapıldı.Makalede, “Büyük borçları olan Türk şirketleri için daha düşük faiz teoride borç yükünü azaltmalı. Fakat düşük faiz muhtemelen TL’nin değerini düşürecek; TL üzerinden kazanç sağlayan şirketlerin dolar borcu ciddi oranda büyüyecek.” ifadeleri yer aldı

New York Times (NYT) gazetesi, ‘Türkiye’nin lideri Merkez Bankası Başkanı’nı kovarak büyümeyi güvenilirliğe tercih etti’ başlıklı makalede, bu kararın bankanın güvenilirliğine ‘yeni bir darbe indirdiği’ yorumu yaptı. Gazetenin, Çetinkaya sonrası dönemde beklenen faiz indiriminin ise Türkiye’deki ‘zorlayıcı ekonomik krizini yoğunlaştırma tehdidi’ içerdiği yorumu da dikkat çekti.

Haberde, “Şu an büyük borçlarla karşı karşıya olan Türk şirketleri için daha düşük faizler teoride borç yükünü azaltmalı veya en azından borçlanmayı daha ucuz hale getirmeli ve bir hesaplaşmayı geciktirmeli. Fakat gerçekte, Türkiye’deki borçların büyük kısmı dolar üzerinden. Daha düşük faiz muhtemelen TL’nin değerini düşürecek; bu da, TL üzerinden kazanç sağlayan şirketlerin dolar borcunu ciddi oranda büyütecek” ifadeleri kullanıldı. (Gazete Duvar)

https://www.abcgazetesi.com/korkutan-tahmin-mbnin-guvenilirligine-yeni-bir-darbe-indirildi-tl-deger-kaybedebilir-26115

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakan Fidan Ankara'yı karıştırdı! HKP'den Uğur Işılak hakkında suç duyurusu! Erdoğan'ın yardımcısı hortumcu holdingde çalışmış! İBB’ye Ankara By-Pass’ı! Son bir yılda 73 imar planı değişikliği!