Anasayfa
11 Kasım 2019 ( 48 izlenme )

Kültür Bakanlığı'nın yıllık kira gideri 3,8 milyon TL: Devlet kiracı oldu!


Kamu kurumlarının bina kiralama giderleri, Kültür Bakanlığı’nın verileri ile bir kez daha gün yüzüne çıktı. Bakanlığın kullanımında olan Ankara Çukurambar’daki binanın bu yıl kira bedeli 3,8 milyon TL oldu


2018 yılında arkeolojik kazılara ayırdığı ödeneği 2013 yılına göre 12,5 milyon TL azaltan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl milyonlarca lira kira ödedi. TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre, 2020 yılı için 5,1 milyar TL bütçe öngörülen Bakanlığın 2019 yılı kira gideri 3,8 milyon TL oldu.

Kamu varlıklarını satıp kiralama yoluna giden hükümetin kira harcamaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verileri ile bir kez daha ortaya konuldu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, “Bakanlığınıza bağlı daire başkanlıkları ve müdürlüklerin kullanımındaki binaların yıllık kiralama bedeli kaç TL’dir?” sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı veriler dudak uçuklattı.

YILLIK 3,8 MİLYON TL KİRA ÖDENDİ

Bakanlığın, ‘Taşınmaz Envanterine’ kayıtlı dört adet hizmet binası bulunduğunu ifade eden Bakan Ersoy, kurumun 2019 yılı kira giderinin 3 milyon 876 bin 761 TL olduğunu bildirdi. Yıllık 3,8 milyon TL kira ödenen binanın Ankara Çukurambar’da bulunduğu ve şahsa ait olduğu belirtildi.

CHP’li Tanrıkulu, Bakanlığın hangi koşullarda bina kiralama yoluna başvurduğunu da sordu. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, mevcut hizmet binalarının ve oda sayısı ile aktif kullanım alanlarının yeterli olmaması durumunda kiralama yoluna gidildiğini söyledi.

YURTDIŞINDAN 8 BİN 889 KİTAP ALINDI

Ankara Çukurambar’da kiraladığı binaya yıllık 3,8 milyon TL ödeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yabancı menşeili firmalardan temin ettiği mal ve hizmetler için harcanan para da belgelendi. Bakanlığa bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, son üç yılda yabancı yayınevlerince basılan 16 adet süreli yayına abone oldu. Yurtdışından 8 bin 889 kitap alımı gerçekleştirildi. Bakanlık, 20172019 yılları arasınra yabancı firmalardan aldığı mal ve hizmet için 8,4 bin TL ödedi.

KİRA GİDERLERİ KATLANDI

2007 yılında 275 milyon TL olan devletin kira giderleri, 10 yılda beşe katlandı. 2017 yılında Devletin kasasından taşıt, lojman ve hizmet binası kirası için toplam 1,3 milyar TL çıktı.

https://www.birgun.net/haber/kulturbakanligininyillikkiragideri38milyontldevletkiracioldu275879

Bunlar da İlginizi Çekebilir