Anasayfa1
31 Aralık 2021 ( 13 izlenme )
Reklamlar

Kur korumalı mevduatta flaş değişiklik


Kur korumalı mevduatta dönüşüm kurunun Merkez Bankası tarafından her gün saat 11.00'da özel olarak belirlenmesi uygulaması kaldırıldı. Dönüşüm kuru gün içinde 6 kere açıklanacak.


Döviz ve altın hesaplarından TL mevduat ve katılım hesaplarına dönüşümde, her gün Merkez Bankası TCMB tarafından saat 11.00’de kur belirlenmesi uygulaması kaldırıldı.

TCMB gün içinde yaptığı bilgilendirmeyle, dövizin TL’ye çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kurunun dönüşümde esas alınacağını duyurdu.

GÜN İÇİNDE 6 KERE İLAN EDİLECEK

TCMB’nin söz konusu talimatlarında dönüşüm kuru, “Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00'de ilan edilen ve döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kurunu,” olarak belirlendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin değişiklikleri içeren iki ayrı TCMB tebliğine göre, söz konusu uygulama vade sonu döviz kuru belirlenmesinde de geçerli olacak.

Önceki hafta yayımlanan tebliğe göre, kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün saat 11.00’de döviz alış kuru yayınlayacağını duyurmuştu. Merkez Bankası, o günden bu yana saat 11.00’da kur korumalı TL mevduat için baz alınacak yeni kur ve altın seviyelerini açıklıyordu.

KATILIM BANKALARINDAKİ İŞLEMLER

Tebliğle, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğin 4. maddesine eklenen ibareye göre, katılma hesabına sağlanacak getiri, TCMB’nin katılım bankaları ile açık piyasa işlemleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vaadi ile alım işlemlerinde oluşan maliyetten düşük olması halinde aradaki fark, katılım bankacılığı esasları çerçevesinde katılım bankasınca karşılanabilecek.

Karşılanmayan kısım için Merkez Bankasınca ödeme yapılmayacak.

KUR KORUMALI MEVDUAT NEDİR?

Döviz kurlarının TL karşısında vade sonunda faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan rekabetçi bir mevduat ürünü olan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, önceki hafta Türk lirasının sert değer kaybı neticesinde uygulamaya konmuş, uygulamanın ardından liradaki sert değer kaybı bir miktar gerilemişti.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/kurkorumalimevduattadonusumkurudegisikligi6859698/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil Halk Arenası'nı salladı ''Mustafa Kemal bir kez daha kazandı !' Mart ayında yabancı uyruklulara konut satışı yüzde 31 arttı! Atatürk düşmanlarına böyle tepki gösterdi: "Atatürk sayesinde oy kullanan kadın Atatürk'e düşman" “Sandık başına memur olmayan görevliler koyuluyor”